fbpx
Przejdź do treści

Rano, po południu czy wieczorem – o której uprawiać seks, by zwiększyć szansę na zajście w ciążę?

seks a starania o dziecko
Fotikrolevetc/ 123RF

Jedno z pytań, na które odpowiedzi szukają pary starające się o dziecko brzmi: „ Jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę?”. W każdym cyklu miesięcznym jest tylko kilka dni, zwanych okresem okołoowulacyjnym, w których kobieta jest płodna, a tym samym może zajść w ciążę. Obserwacja śluzu i zmian zachodzących w organizmie jest kluczowa w określeniu terminu owulacji. A czy pora dnia, kiedy dojdzie do współżycia, również ma znaczenie?

Jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę?

Przeprowadzone badania dowodzą, że otyłość, nieprawidłowe odżywianie, prowadzenie niezdrowego trybu życia mogą utrudniać zajście w ciążę. Dlatego też pary starające się o dziecko powinny szczególną uwagę zwrócić na powyższe aspekty. Zdrowe odżywianie, rezygnacja z używek i aktywność fizyczna powinny zwiększyć szansę na zapłodnienie.

Przeciętna kobieta jest potencjalnie płodna pomiędzy 11. a 17. dniem cyklu. Obserwacja śluzu, poranny pomiar temperatury czy monitoring owulacji pomogą w precyzyjniejszym określeniu terminu owulacji. Jednak, czy czas poczęcia, czyli pora dnia, o której para współżyje ma znaczenie?

Seks a starania o dziecko – pora dnia pod lupą

Rano, po południu czy późnym wieczorem – kiedy najlepiej uprawiać seks? Przeprowadzone badania wykazały, że zbliżenie przed 7.30 zwiększa szansę na zajście w ciążę. Dlaczego? O tej porze jakość męskiego nasienia jest o wiele lepsza w porównaniu do pozostałej części dnia. Prawidłowość ta sprawdza się zwłaszcza w miesiącach wiosennych – marcu, kwietniu i maju.

Ponadto zespół z University of Modena odkrył, że późnym popołudniem plemniki są najbardziej ruchliwe i jest ich najwięcej. Jeśli zatem weźmiemy pod uwagę, że większość kobiet owuluje w okresie poprzedzającym północ, mamy wówczas jasności – oto kolejna dobra pora na współżycie.

Co więcej, poziom testosteronu u mężczyzn znacznie wzrasta między godziną 6.00 a 9.00, z kolei libido osiąga szczyt pomiędzy 22.00 a 1.00 w nocy. Łatwo zatem wnioskować, że w ciągu całego dnia pojawia się kilka momentów, w których współżycie zwiększa szansę na zajście w ciążę.   

Jak wiadomo, precyzyjne określenie owulacji może być trudne, zwłaszcza dla kobiet, które miesiączkują nieregularnie. Dlatego też w okresie około owulacyjnym najlepszym rozwiązaniem jest regularne uprawianie seksu, nawet codziennie. Wtedy też szanse na zapłodnienie wzrastają. Pamiętajmy jednak, że starania o dziecko powinny być przyjemnością, a nie obowiązkiem! Kiedy z zegarkiem w ręku zaczniemy odliczać czas do zbliżenia, bliskość, fascynacja i pewnego rodzaju magia uciekną.

Źródło: parenting.firstcry.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.