fbpx
Przejdź do treści

Rak w młodym wieku, niepłodność w dorosłości? To badanie daje nadzieję na lepszą przyszłość

Osoby, które jako dzieci przeszły chemio- lub radioterapię, martwią się, jak to doświadczenie wpłynie na ich życie – również pod kątem rodzicielstwa. Dr Eric Chow z powołanym przez siebie zespołem przeprowadził analizę, udowadniając, że kobiety mają szansę zostać matkami, choć większą niż mężczyźni.

Naukowcy już wcześniej zauważyli, że pewne typy leków stosowanych przy nowotworze uderzają w płodność, nowsze natomiast wciąż stanowią zagadkę w tej kwestii. Lekarze z Seattle spróbowali ją rozwiązać. Pod przewodnictwem dr Erica Chowa analizowali dane dzieci, które zachorowały przed 21 rokiem życia i przetrwały co najmniej kolejne 5 lat. Informacje o ich stanie pochodziły z amerykańskich i kanadyjskich szpitali, a zebrano je między 1970 a 1999 rokiem. Eksperci zajęli się historiami 10 938 osób – dziewcząt i chłopców, porównując ich reprodukcyjne szanse do szans ich rodzeństwa (3 949 osób).

Pod uwagę wzięto 14 leków, które mogły je osłabić. Wyniki były następujące: wyleczona kobieta ma 70 proc. szans na dziecko, a zdrowa 80 proc. Z kolei mężczyzna po chemioterapii będzie ojcem z 50 proc. prawdopodobieństwem, jego brat z o 30 proc. wyższym. W pierwszym wypadku za spadek szans odpowiadają busulfan i lomustyna, w drugim np. cyclophosamid i ifosfamid. U pań negatywny wpływ cytostatyków ujawnia się przed 30 rokiem życia, później mogą łatwo zajść w ciążę, u panów jakość spermy z czasem będzie gorsza. „Wydaje się nam, że nasze wnioski zmotywują do podjęcia decyzji o macierzyństwie, choć sądzę, iż onkolodzy-pediatrzy powinni rozmawiać z chorującymi już od początku na temat zachowania płodności, choć trudno o podanie idealnego sposobu. Chłopcom zalecamy natomiast oddanie nasienia przed chemioterapią” – powiedział dr Eric Chow. On i jego współpracownicy będą kontynuować badania, wierząc, że przyszłość da odpowiedź na dręczące dziś pytania, szczególnie w przypadku dotkniętych nowotworem dziewcząt. Specjalistom na ten moment jedyną odpowiedzią wydaje się być krioprezerwacja oocytów i embrionów, czyli ich zamrażanie oraz przechowywanie do chwili, gdy umieści się je w macicy.

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!

Karolina Błaszkiewicz

Źródło: Medical News Today

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.