fbpx
Przejdź do treści

Rak szyjki macicy może zostać wyeliminowany dzięki szczepieniom – uważają naukowcy

Rak szyjki macicy może zostać wyeliminowany dzięki szczepieniom
fot.123rf

Naukowcy z Uniwersytetu Laval w Kanadzie przeanalizowali wyniki 65 badań przeprowadzonych w 14 krajach na populacji 60 milionów osób. W opublikowanym w magazynie Lancet raporcie wykazali, że spadek liczby stanów przedrakowych wywołanych wirusem HPV oraz zakażeń wirusem jest tym większy, im większa jest skala szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego w danej populacji. Idąc tym tropem, naukowcy wyciągają optymistyczne wnioski – raka szyjki macicy da się wyeliminować!

Ponad 10 lat szczepień

Szeroko zakrojony program szczepień przeciwko wirusowi HPV, który jest przyczyną większości przypadków raka szyjki macicy, został wprowadzone ponad dekadę temu. Naukowcy z Kanady przeprowadzili metaanalizę wpływu szczepienia dziewczynek i kobiet na liczbę zachorowań na wywoływane przez wirusa choroby w populacji. Wzięto pod uwagę takie choroby jak: kłykciny kończyste i śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy stopnia 2+ (CIN2+). 

Z uzyskanych danych wynika, że odsetek zakażeń wirusami HPV-16 i HVP-18 (szczególnie niebezpieczne odmiany) spadł o 66% u kobiet w wieku 20-24 lata oraz o 83% u dziewcząt w wieku 15-19 lat. Efekty te zostały uzyskane po 8 latach szczepień. Natomiast odsetek zakażeń wirusem powodującym kłykciny kończyste spadł o 54% w starszej grupie wiekowej i o 67% wśród młodszych kobiet i dziewcząt. Odsetek stanów przedrakowych spadł odpowiednio o 31% i 51%. 

WHO namawia do szczepień

W raporcie opublikowanym w tym roku, Światowa Organizacja Zdrowia zachęca wszystkie kraje, które jeszcze tego nie zrobiły do wprowadzenia szczepień. Jednocześnie eksperci zapewniają, że szczepionka przeciwko HPV jest w pełni bezpieczna i bardzo skuteczna. 

Prof. Brison, kierownik projektu uważa, że możliwe jest całkowite wyeliminowanie nowotworu szyjki macicy, pod warunkiem, że szczepienia przeciwko HPV zostaną rozszerzone. 

Szczepionka przeciwko HPV powinna być podawana dziewczynkom przed rozpoczęciem współżycia, by uchronić je przed zakażeniem wirusem. 

Rak szyjki macicy w Polsce

Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2010 roku wykryto 3 tys przypadków raka szyjki macicy, 1,7 tys kobiet zmarło z jego powodu. To ostatnie dostępne dane na ten temat. W Polsce szczepienia przeciwko HPV są zalecane, ale nie są refundowane. 

Na całym świecie, według danych IARC, w 2018 roku wyryto na świecie 570 tys przypadków, 310 tys kobiet zmarło na raka szyjki macicy. 

Źródło: Nauka w Polsce

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.