fbpx
Przejdź do treści

Rak prostaty. To najczęstszy nowotwór u mężczyzn

rak prostaty rak prostaty dieta badania nowotwór męskie sprawy diagnostyka

Wśród mężczyzn budzi on prawdziwy postrach. A jednak wciąż diagnostyka często przychodzi za późno. Jak wykryć i leczyć raka prostaty?  

Rak prostaty (rak stercza, rak gruczołu krokowego) to nowotwór złośliwy gruczołu prostaty. Według Ministerstwa Zdrowia rak gruczołu krokowego, nowotwór złośliwy prostaty, jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Na raka prostaty choruje co piąty mężczyzna cierpiący na chorobę onkologiczną. Co roku wykrywa się 16 tys. przypadków raka prostaty, a 5 tys. mężczyzn rocznie umiera. Wcześnie wykryty rak prostaty w 90 proc. jest jednak całkowicie wyleczalny. Niestety wielu mężczyzn w naszym kraju zgłasza się do lekarza zbyt późno. W Polsce zachorowania na raka gruczołu krokowego podwoiły się w ciągu ostatnich 10 lat. 

Nie zawsze chemioterapia

U wielu mężczyzn z rakiem prostaty natychmiastowe leczenie może nie być konieczne. Jeśli rak zostanie wykryty we wczesnym stadium, może być zalecane „uważne czekanie” lub „aktywny nadzór”. Takie podejście obejmuje uważne monitorowanie pacjenta pod kątem objawów agresywnego wzrostu raka. Można je rozważyć w przypadkach, gdy rak wydaje się powoli rosnąć, nie powoduje objawów i ogranicza się do jednego obszaru prostaty. W niektórych przypadkach rak prostaty może być leczony i wyleczony, jeśli zostanie wcześnie wykryty.  

Leczenie obejmuje chirurgiczne usunięcie gruczołu lub prostatektomię, a następnie radioterapię w celu zabicia pozostałych komórek rakowych. Po prostatektomii i radioterapii można zastosować terapię hormonalną, która odcina dopływ testosteronu do komórek rakowych. To bowiem męski hormon płciowy napędza ich wzrost. Leki stosowane w terapii hormonalnej mogą albo zatrzymać produkcję testosteronu przez organizm, albo uniemożliwić dotarcie formy hormonu do komórek nowotworowych. Inną formą terapii hormonalnej jest orchidektomia lub usunięcie jąder. Celem jest szybkie obniżenie poziomu wytwarzanego testosteronu.  

Osoby z zaawansowanym rakiem prostaty, który rozprzestrzenił się na inne narządy lub które nie reagowały na terapię hormonalną, mogą być leczone chemioterapią, która zabija szybko dzielące się komórki, takie jak komórki rakowe. 

Rak prostaty. Diagnostyka to podstawa

Najczęstsze niepokojące objawy, które nie muszą być nowotworem, ale wymagają konsultacji z urologiem, to:

  • częstomocz, zarówno w dzień jak i w nocy,
  • dłuższe oddawanie moczu,
  • słaby strumień moczu,
  • trudności w zainicjowaniu oddawania moczu,
  • ucisk na pęcherz,
  • czucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza,
  • nietrzymanie moczu,
  • pojawienie się krwi w moczu. 

Jednym z najczęściej wykonywanych testów służących rozpoznawaniu chorób gruczołu krokowego jest badanie krwi, w którym oznacza się stężenie antygenu sterczowego (PSA). Zbyt wysoki poziom PSA może wskazywać na zaburzenia w obrębie prostaty. Późniejszą weryfikację wykonuje się przez biopsję.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.