fbpx
Przejdź do treści

Przyszłość in vitro po wyborach – rozmowa z Barbarą Nowacką

Przyszłość in vitro
fot. PAP

13 października idziemy do urn oddać głos na osoby, które mają być reprezentantami i reprezentantkami naszych interesów przez kolejne cztery lata. Z Barbarą Nowacką rozmawiamy o tym, co Koalicja Obywatelska planuje zrobić dla kobiet i par starających się o dziecko.

W skład Koalicji Obywatelskiej wchodzi Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni oraz Inicjatywa Polska. Czy osoby kandydujące z list Koalicji są w stanie wypracować wspólne stanowisko odnośnie wspomaganego rozrodu, w tym in vitro? 

W kwestii in vitro nie ma w KO żadnej różnicy zdań. Jesteśmy zgodni co do tego, że in vitro ma być refundowane i dostępne dla wszystkich potrzebujących par. Na obecnych regulacjach tracą osoby, których na in vitro nie stać, też osoby z małych miast, w których nie działają miejskie programy dofinansowania in vitro.

Wszystkie partie wchodzące w skład Koalicji Obywatelskiej są przekonane do takiego rozwiązania, PO zresztą wprowadzało program leczenia niepłodności in vitro, zanim do władzy doszedł PiS. Zamierzamy go przywrócić.

Jakie są inne postulaty KO związane z szerzej rozumianymi prawami reprodukcyjnymi? Czy postulaty projektu Ratujmy Kobiety mają szansę na realizację w rządzie KO?

Ma szansę, jak najbardziej. W programie KO znajdują się postulaty, które zawarte były również w projekcie Ratujmy Kobiety.

Mówię tutaj o dostępie do lekarzy specjalistów, regulacji tematu klauzuli sumienia, opiece okołoporodowej, wprowadzeniu do szkół edukacji seksualnej, realizacji polityki antyprzemocowej zapisanej w Konwencji.

KO skupia się też na większym dostępie do żłobków i przedszkoli, urlopach ojcowskich, wyrównywaniu szans na rynku pracy, wyrównywaniu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. 

Co dokładnie ma Pani na myśli mówiąc o regulacji klauzuli sumienia?

Lekarz może odmówić, ale placówka ma obowiązek wskazania, kto wykona daną usługę medyczną i skierowania pacjentki do innego lekarza. Informacje o lekarzach posługujących się klauzulą sumienia powinny być jawne, żebyśmy wiedziały do kogo idziemy.

Trzeba także ukrócić używanie klauzuli sumienia przez farmaceutów i przedstawicieli innych zawodów. Klauzula sumienia, zgodnie z polskim prawem, obejmuje tylko lekarzy. 

Jak ocenia Pani obecnie realizowany przez rząd Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce?

To jest wyrzucanie państwowych pieniędzy w błoto. Ten program nie jest i nie może być skuteczny, ponieważ nie leczy niepłodności. To jedynie diagnostyka. 

A co z aborcją? Liberalizacja prawa aborcyjnego, w czasie Czarnych Protestów, była najczęściej poruszanym w debacie publicznej postulatem projektu Ratujmy Kobiety. 

Tu stanowiska są podzielone, część Platformy Obywatelskiej nie popiera liberalizacji prawa aborcyjnego w Polsce. Jest to temat do dalszej dyskusji i pracy w obrębie KO, ale to daleka przyszłość. Jest jeszcze dużo do zrobienia po drodze.


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.