fbpx
Przejdź do treści

Przyjmowanie progesteronu podczas ciąży zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu – czy zawsze?

progesteron w ciąży
Fot. 123rf

Badania wykazały, że przyjmowanie progesteronu w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu w przypadku ciąży pojedynczej wysokiego ryzyka. Czy w przypadku bliźniąt i trojaczków lek nie zadziała?

Naukowcy z University of York poprowadzili międzynarodowy projekt oceny progesteronu w zapobieganiu porodom przedwczesnym (EPPPIC). To systematyczny przegląd, który zgromadził i ponownie przeanalizował zbiory danych z 31 badań klinicznych. Objął zasięgiem ponad 11 000 kobiet i 16 000 dzieci na całym świecie.

Progesteron w ciąży zagrożonej

Dzieci urodzone przedwcześnie są bardziej zagrożone problemami zdrowotnymi w okresie niemowlęcym i śmiercią w pierwszym roku życia. Dlatego niezbędne jest posiadanie wiarygodnych informacji o tym, jak dobrze działa progesteron. A do tego potrzebujemy systematycznej i rygorystycznej oceny dużych ilości danych.

Powiedziała Profesor Lesley Stewart, główna badaczka z Uniwersytetu York.

Co to jest progesteron i jak działa? Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Dane do analizy uzyskano z badań progesteronu dopochwowego podawanego w postaci żelu lub pessara oraz z badań nad 17-OHPC (domięśniowy kapronian 17-hydroksyprogesteronu) podawanym jako zastrzyk. W ramach projektu przyjrzano się oddzielnie danym z ciąż bliźniaczych i trojaczych.

Wnioski z badań

Zarówno progesteron dopochwowy, jak i 17-OHPC zmniejszały ryzyko przedwczesnego porodu przed 34. tygodniem ciąży w przypadku ciąż pojedynczych wysokiego ryzyka. Dotyczyło to głównie kobiet, które doświadczyły wcześniejszego porodu przedwczesnego lub miały skracającą się szyjkę macicy w obecnej ciąży.

Odnotowano również spadek liczby martwych urodzeń oraz poważnych powikłań noworodkowych, w tym infekcji oraz problemów z płucami i oczami.

Mimo wielu korzyści analiza nie wykazała dowodów na to, że progesteron dopochwowy lub 17-OHPC był przydatny w ciążach bliźniaczych lub trojaczych bez innych czynników ryzyka.

Profesor Zarko Alfirevic, redaktor koordynujący Cochrane Pregnancy and Childbirth powiedział: „Spójność wyników w tak wielu różnych badaniach jest dość niezwykła i powinna być bardzo uspokajająca dla klinicystów, ale co ważniejsze dla kobiet w ciąży i ich rodziny.”

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie medycznym Lancet.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.