fbpx
Przejdź do treści

„Przyjaciele” mają 25 lat – pierwszy serial, gdzie otwarcie mówiło się o niepłodności

serial Przyjaciele, sezon 9, odcinek "Ten z testem na płodność"

„Przyjaciele” zadebiutowali we wrześniu 1994 roku, czyli równo 25 lat temu, na amerykańskiej stacji NBC. Produkcja trwała 10 sezonów i zakończyła się w 2004 roku. Od tego czasu jednak nieprzerwanie trwa w telewizji, będąc ciągle transmitowana przez różne stacje telewizyjne. Co jest w tej historii takiego, że tak chętnie do niej wracamy? Być może m.in. to, że otwarcie i bez oceniania mówi się o różnych problemach, w tym o niepłodności i in vitro.

„Przyjaciół” chyba nikomu nie trzeba przedstawić. To serial opowiadający o grupie sześciu przyjaciół mieszkających w Nowym Jorku. Rachel, Ross, Joey, Monica, Chandler i Pheobe dzielą nie tylko mieszkanie, ale również radości i troski dnia codziennego. Czasami tych drugich jest więcej, jednak serial napisany jest w tak lekki, humorystyczny i umiejący poprawić nastrój sposób, że nie chce się odchodzić od telewizora.

Tam wszystkie problemy jesteśmy w stanie rozwiązać z pomocą zaufanej grupy przyjaciół, którzy nie tylko nas wysłuchają, ale przytulą i wesprą dobrą radą. Trójkę z bohaterów dotyka problem bezpłodności.  

Rozrywka.Blog, serwis poświęcony popkulturze, przypomina, że twórcy serialu od początku zapowiadali, że trzy kobiece bohaterki staną się matkami w różny sposób. Celowo chciano pokazać jak najszersze spektrum różnorodnych sytuacji, które prowadzą do tej ważnej życiowej decyzji. Dzięki temu serial w najlepszym czasie antenowym jako jeden z pierwszych bez oceniania mówił o procesie in-vitro, a później także o bezpłodności i możliwości adopcji.

A jak to było? Pamiętacie?

Phoebe Buffay – matka swoich bratanków

Pheobe decyduje się pomóc bratu Frankowi Juniorowi i jego żonie Alice, którzy z racji dużej różnicy wieku nie są w stanie zostać rodzicami. Zgadza się zostać matką zastępczą – surogatką.

W serialu pokazane jest jak Phoebe udaje się kliniki leczenia niepłodności celem transferu zarodków. Jest przerażona, gdy dowiaduje się, że jest ich aż pięć. Jednak jeszcze bardziej przeraża ją, gdy dowiaduje się, że istnieje tylko 25% szans, że uda się zajść w ciążę. Ponieważ IVF jest niezwykle drogie, Phoebe odczuwa dużą presję, aby udało się. Próbuje wielu metod, aby upewnić się, że zajdzie w ciążę, w tym siedzenia do góry nogami. W końcu wykonuje test ciążowy, który jest pozytywny. Następnie idzie na badanie ultrasonograficzne, które pokazuje, że jest w ciąży z trojaczkami.

Monica i Chandler – niepłodna para

Monica i Chandler, którzy od roku próbują bez powodzenia zajść w ciążę, decydują się na badanie płodności. Udają się do kliniki leczenia niepłodności, Chandler oddaje do badania nasienie. Okazuje się, że z powodu małej ruchliwości plemników Chandlera i niegościnnego środowiska w macicy Moniki, jest mało prawdopodobne, aby oboje poczęli dzieci w naturalny sposób. Monica i Chandler postanawiają znaleźć inny sposób na posiadanie dzieci, decydują się na adopcję. Spotykają Erikę – nastolatkę w ciąży, która chce oddać dziecko zaraz po urodzeniu. W ostatnim odcinku Erica rodzi bliźniaki: chłopca i dziewczynkę. Monica i Chandler nazywają małego chłopca Jack, po ojcu Moniki, a małą dziewczynkę Erica, po dziewczynie, która rodzi ich dzieci.

Serial „Przyjaciele” jest wytworem swoich czasów i pokazuje wyzwania, z jakimi przychodzi sobie radzić współczesnym „młodym trzydziestolatkom”. Jedno wiemy na pewno – niezależnie od tego, co działoby się w naszym życiu, przyjaciele zawsze będą z nami.

Źródło: www.spidersweb.pl ; friends.fandom.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.