fbpx
Przejdź do treści

Przygotowanie do porodu i plan porodu

przygotowanie do porodu plan porodu położna na medal

– radzi położna Joanna Kucharska – laureatka konkursu i ambasadorka kampanii Położna na medal.

Okres ciąży jest dla większości kobiet nie tylko radosnym okresem oczekiwania na narodziny dziecka. To również czas przeżywania negatywnych emocji, takich jak lęk związany z porodem, bólem porodowym, przyjściem na świat nowego członka rodziny. Każdy poród jest inny i każda kobieta przeżywa go w bardzo indywidualny sposób. Aby zminimalizować lęk przyszła mama może dowiedzieć się, co będzie się z nią działo podczas porodu i jak najlepiej się do niego przygotować. Jak prawidłowo przejść przez wszystkie etapy, radzi położna Joanna Kucharska, ambasadorka kampanii Położna na medal.

Spotkania edukacyjne z położną

Kobieta ciężarna powinna wybrać położną rodzinną już we wczesnym okresie ciąży
i ustalić z nią harmonogram spotkań. To właśnie edukacja przedporodowa stanowi bardzo duży wkład w przygotowanie przyszłych rodziców zarówno do porodu, jak i do sprawowania opieki nad noworodkiem i niemowlęciem.

Podczas spotkań edukacyjnych z położną rodzinna kobieta ciężarna powinna:

  • poznać dostępne formy opieki medycznej nad ciężarną matką i dzieckiem,
  • dowiedzieć się, jakie zmiany zachodzą w jej ciele w czasie ciąży i jak jej organizm się do tego dostosowuje oraz jak fizycznie przygotować się do porodu i połogu,
  • nauczyć się ćwiczeń mięśni dna miednicy, ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych,
  • nauczyć się zapobiegać dolegliwościom związanym z ciążą, porodem i połogiem oraz jak je minimalizować,
  • otrzymać informacje dotyczące m.in. pielęgnacji noworodka, zalet naturalnego karmienia, technik karmienia, a także poznać podstawowe problemy, jakie mogą występować podczas opieki nad noworodkiem,
  • przygotować plan porodu i omówić go ze swoją położną.

Opracowany plan porodu

Plan porodu jest to dokument, obejmujący wszystkie elementy postępowania podczas porodu, oczekiwania kobiety wobec opieki i określenie miejsce porodu. Każda kobieta może skorzystać z istniejących już planów porodów, dostępnych na stronach internetowych lub opracować sobie swój indywidualny plan porodu z osobą sprawującą opiekę, np. położną. Plan porodu to bardzo szczegółowy wykaz aspektów opieki okołoporodowej.

Zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej plan porodu powinien być:

  • omówiony przez ciężarną i osobę sprawującą opiekę np. lekarza lub położna,
  • modyfikowany w zależności od potrzeb kobiety,
  • dołączony do dokumentacji medycznej.

Kobieta ciężarna powinna mieć możliwość wyboru miejsca porodu oraz, jeśli jest taka sposobność, wcześniejsze poznanie wybranego miejsca porodu.

Spełnienie wszystkich oczekiwań pacjentki opisanych w planie porodu nie zawsze jest możliwe. Przyczyną tego mogą być np. panujące warunki organizacyjne w wybranym szpitalu, braki w wyposażeniu sali porodowej, dynamiczna sytuacja położnicza, która może nieoczekiwanie zmodyfikować plan porodu oraz stany zagrażające życiu matki lub dziecka.

Bardzo ważną rzeczą w przygotowaniu do porodu, o której powinna pamiętać ciężarna około miesiąc przed spodziewanym terminem porodu, jest skompletowanie wymaganej dokumentacji medycznej niezbędnej podczas przyjęcia do szpitala, wyprawki dla noworodka oraz innych rzeczy potrzebnych podczas pobytu na sali porodowej i oddziale położniczym.

położna na medal

“Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, ósmej edycji konkursu przyjmowane były od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2021 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info

Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane przez podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.