Przejdź do treści

Przewodnik, jak przeżyć czas leczenia niepłodności

Leczenie niepłodności może być długim i bardzo trudnym czasem, zarówno fizycznie, jak psychicznie. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą przygotować Ci się przed tą batalią.

 1. Zanim zaczniesz leczenie, koniecznie porozmawiaj ze swoim partnerem o waszych granicach fizycznych, psychicznych i finansowych. Nie wszystkie zabiegi, którym być może będziesz musiała się poddać obejmuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Zapewne część z badań będziesz wolała zrobić podczas prywatnej wizyty lekarskiej, aby zaoszczędzić tak cenny czas. Do tego należy doliczyć leki i witaminy. Przed pierwszą wizytą zanotuj sobie wszystkie pytania, jakie masz do lekarza, jeśli potrzebujesz zapisuj również odpowiedzi doktora.

 

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

 1. Uprzedź partnera, że o niekoniecznie przyjemnych pytaniach, na jakie będzie musiał odpowiedzieć. Kiedy zacząłeś dojrzewać? Jaki jest twój popęd płciowy? Ile ważysz? Jakie masz owłosienie? Oboje będzie musieli udzielić odpowiedzi na pytania, które na początku mogą wydać wam się dziwne. Spokojnie, nikt nie chcę was atakować. Ta wiedza będzie potrzebna lekarzowi, aby dobrać odpowiedni plan leczenia i zdiagnozować wasz problem.

 

 1. Będziesz przechodziła przez wiele medycznych procedur, inwazyjnych zabiegów, wiele czasu spędzisz w laboratoriach. Jeśli więc jest wrażliwa na krew i igły będziesz miała doskonałą okazję, aby raz na zawsze rozprawić się ze swoim strachem. Histerosalpingografia, RTG, USG, laparoskopia – porzucisz wszelkie blokady.

 

 1. Im jest na bardziej zaawansowanym poziomie leczeniem tym większe dawki hormonów będę podawane do Twojego organizmu. Spodziewaj się zmian nastroju, PMS-giganta, nagłych wybuchów płaczu i ekscytacji. Mogą drażnić Cię nawet uśmiechy pracowników służby zdrowia mijanych na korytarzu, będzie w Tobie rosła frustracja i rozczarowanie. Zachowaj choć trochę zdrowego rozsądku.

 

 1. Zdecyduj wcześniej czy chcesz dzielić się swoimi problemami z innymi ludźmi. Zastanów się komu chcesz powiedzieć, a kto nie powinien wiedzieć. Pamiętaj, że na pewno będzie potrzebowała wsparcia najbliższych, ale czy wszyscy muszą wiedzieć? Niektórzy będą przychylni i posłużą radami, ale część wścibskich będzie chciała niemal zajrzeć do Twojej macicy. Jesteś na to gotowa? Sama wytyczaj granice.

 

 1. Bądź psychicznie gotowa, że wiele badań i zabiegów medycznych może rozciągnąć się w czasie. Wszystko zależy od wyników badań, owulacji, terminów lekarskich, Twojego samopoczucia. Rzeczy mogą dziać się szybciej lub o wiele później niż zamierzałaś. Oddaj się w ręce swojego lekarza, co ma być to będzie, a będzie dobrze, uwierz w to.

 

 1. Możesz poczuć, jakby Twoje ciało przestało być Twoje. Rzeczywiście podczas leczenia niepłodności możesz poczuć się, jak mysz doświadczalna. Jeśli w pewnym momencie przerośnie to Ciebie lub Twojego partnera odpocznijcie. Zróbcie sobie przerwę tydzień, miesiąc czy nawet rok. Najważniejsi jesteście Wy, bo to właśnie Wy macie stworzyć rodzinę.

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.

5 objawów związanych z niepłodnością u kobiet i mężczyzn

objawy niepłodności

Oto objawy, które mogą być oznaką problemów z płodnością. Jeśli zauważysz u siebie lub swojego partnera niektóre z poniższych symptomów, powinniście wybrać się do specjalisty.

CHaBeR News

https://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Sprawdź najpopularniejsze objawy niepłodności u kobiety.

Zobacz też: Przyczyny i objawy niepłodności

1. Nieregularne miesiączki

Cykl miesięczny zdrowej kobiety to 28 dni, ale niewielkie odchylenia od normy nie są rzadkością, jeśli są stałe. Jeśli więc twój cykl jednego miesiąca zaczyna się 33 dnia miesiąca, kolejny 31, a następny 35, to nie ma czym się martwić.

Problem zaczyna się wtedy, kiedy miesiączka pojawia się bardzo nieregularnie – cykl jest krótki albo miesiączka nie pojawia się kilka miesięcy. Może to wiązać się z zespołem policystycznych jajników (na które cierpi około 15-20% kobiet) lub problemów hormonalnych. Może to prowadzić do problemów z płodnością.

2. Ostry ból

Większość kobiet odczuwa ból lub skurcze podczas miesiączki. Jeśli jednak  ból utrudnia normalne funkcjonowanie, może to być symptomem endometriozy.

3. Brak miesiączki

Zdarza się, że okres nie pojawia się w jednym miesiącu. Stres, odchudzanie lub wycieńczający trening mogą być tego powodem.

Jeśli jednak nie masz okresu przez kilka kolejnych miesięcy, warto wybrać się do lekarza, aby sprawdzić, czy twoja płodność nie jest zaburzona.

4. Wahania hormonów

Jeśli pojawiają się objawy związane z wahaniami hormonów takie jak:

 • trądzik,
 • brak pociągu seksualnego,
 • owłosienie na twarzy lub łysienie,
 • wahania wagi,
  powinnaś wybrać się do lekarza, najlepiej endokrynologa.

5. Ból podczas seksu

Wiele kobiet odczuwa ból podczas każdego stosunku i uważa, że to naturalny objaw. Najnowsze badania dowodzą, że może to być objawem endometriozy lub wahań hormonów, co może powodować problemy z płodnością.

Zobacz też: Problem niepłodności męskiej to fakt czy mit?

Sprawdź najpopularniejsze objawy niepłodności u mężczyzn:

1. Nagłe zmiany w odczuwaniu pociągu seksualnego

Męska fizjologia także związana jest z hormonami, dlatego wszelkie wahania w odczuwaniu pożądania mogą być oznaką problemów z płodnością.

2. Ból lub puchnięcie jąder

Te objawy mogą być związane z wieloma stanami chorobowymi, a najczęstsze z nich to stany zapalne lub wodniak jądra. Nieleczony obrzęk może prowadzić do niepłodności, a nawet zagrażać życiu.

3. Zaburzenia erekcji

Prawidłowa erekcja związana jest z odpowiednim poziomem hormonów. Ich obniżony poziom może prowadzić do problemów z zapłodnieniem.

W Polsce problem erekcji dotyczy 1,5 miliona mężczyzn. Lekarze uważają, że ten problem zawsze jest sygnałem tego, że coś dzieje się w organizmie. Warto to sprawdzić.

4. Problemy z ejakulacją

Podobnie jak przy erekcji, problemy z wytryskiem mogą być oznaką zaburzeń hormonów, wcześniejszych zabiegów chirurgicznych przeprowadzonych na pęcherzu moczowym podczas raka jądra lub działania leków obniżających ciśnienie krwi lub antydepresantów.

Częstą przyczyną mogą być zaburzenia nerwowe, nierzadko spowodowane cukrzycą, chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym.

5. Małe, twarde jądra

W jądrach tworzy się sperma, dlatego ich odpowiednia wielkość i wygląd świadczą o ich stanie zdrowia.

Zbyt małe lub zbyt twarde powinny być zbadane przez specjalistę, ponieważ wszelkie nieprawidłowości mogą być oznaką stanów chorobowych, prowadzących do niepłodności.

Tu kupisz najnowsze e-wydanie magazynu Chcemy Być Rodzicami

Źródło: