fbpx
Przejdź do treści

Przewodnik, jak przeżyć czas leczenia niepłodności

Leczenie niepłodności może być długim i bardzo trudnym czasem, zarówno fizycznie, jak psychicznie. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą przygotować Ci się przed tą batalią.

1.Zanim zaczniesz leczenie, koniecznie porozmawiaj ze swoim partnerem o waszych granicach fizycznych, psychicznych i finansowych. Nie wszystkie zabiegi, którym być może będziesz musiała się poddać obejmuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Zapewne część z badań będziesz wolała zrobić podczas prywatnej wizyty lekarskiej, aby zaoszczędzić tak cenny czas. Do tego należy doliczyć leki i witaminy. Przed pierwszą wizytą zanotuj sobie wszystkie pytania, jakie masz do lekarza, jeśli potrzebujesz zapisuj również odpowiedzi doktora.

2. Uprzedź partnera, że o niekoniecznie przyjemnych pytaniach, na jakie będzie musiał odpowiedzieć. Kiedy zacząłeś dojrzewać? Jaki jest twój popęd płciowy? Ile ważysz? Jakie masz owłosienie? Oboje będzie musieli udzielić odpowiedzi na pytania, które na początku mogą wydać wam się dziwne. Spokojnie, nikt nie chcę was atakować. Ta wiedza będzie potrzebna lekarzowi, aby dobrać odpowiedni plan leczenia i zdiagnozować wasz problem.

3. Będziesz przechodziła przez wiele medycznych procedur, inwazyjnych zabiegów, wiele czasu spędzisz w laboratoriach. Jeśli więc jest wrażliwa na krew i igły będziesz miała doskonałą okazję, aby raz na zawsze rozprawić się ze swoim strachem. Histerosalpingografia, RTG, USG, laparoskopia – porzucisz wszelkie blokady.

4. Im jest na bardziej zaawansowanym poziomie leczeniem tym większe dawki hormonów będę podawane do Twojego organizmu. Spodziewaj się zmian nastroju, PMS-giganta, nagłych wybuchów płaczu i ekscytacji. Mogą drażnić Cię nawet uśmiechy pracowników służby zdrowia mijanych na korytarzu, będzie w Tobie rosła frustracja i rozczarowanie. Zachowaj choć trochę zdrowego rozsądku.

5. Zdecyduj wcześniej czy chcesz dzielić się swoimi problemami z innymi ludźmi. Zastanów się komu chcesz powiedzieć, a kto nie powinien wiedzieć. Pamiętaj, że na pewno będzie potrzebowała wsparcia najbliższych, ale czy wszyscy muszą wiedzieć? Niektórzy będą przychylni i posłużą radami, ale część wścibskich będzie chciała niemal zajrzeć do Twojej macicy. Jesteś na to gotowa? Sama wytyczaj granice.

6. Bądź psychicznie gotowa, że wiele badań i zabiegów medycznych może rozciągnąć się w czasie. Wszystko zależy od wyników badań, owulacji, terminów lekarskich, Twojego samopoczucia. Rzeczy mogą dziać się szybciej lub o wiele później niż zamierzałaś. Oddaj się w ręce swojego lekarza, co ma być to będzie, a będzie dobrze, uwierz w to.

7. Możesz poczuć, jakby Twoje ciało przestało być Twoje. Rzeczywiście podczas leczenia niepłodności możesz poczuć się, jak mysz doświadczalna. Jeśli w pewnym momencie przerośnie to Ciebie lub Twojego partnera odpocznijcie. Zróbcie sobie przerwę tydzień, miesiąc czy nawet rok. Najważniejsi jesteście Wy, bo to właśnie Wy macie stworzyć rodzinę.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.