fbpx
Przejdź do treści

Przewodniczący ESHRE: Byłoby ogromną szkodą, gdyby nie mogło rodzić się więcej dzieci z in vitro

Końca dobiegła 3. edycja Międzynarodowej Konferencji Endokrynologii i Rozrodczości pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Dyskutowano nie tylko problemy medyczne, ale także wyzwania, jakie stoją przed Polską – koniec refundacji i nowelizacja ustawy o in vitro.

Wśród prelegentów były największe sławy polskiej i światowej medycyny. Nasz kraj reprezentowali m.in. prof. Szamatowicz, Kuczyński czy Łukaszuk. Prawdziwą gratką były wykłady byłego i obecnego przewodniczącego Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE). Luca Gianaroli, były przewodniczący ESHRE całe swoje wystąpienie poświęcił prawu rozrodczemu i jego konsekwencjom. Był szczerze zaskoczony, tym co się dzieję w Polsce. Sam Gianaroli pochodzi z Włoch, gdzie w 2004 roku wprowadzaona została ustawa regulująca zapłodnienie pozaustrojowe, która w swojej pierwotnej wersji wprowadziła całkowity zakaz korzystania z komórek dawców zewnętrznych, klonowania, handlu organami i surogacji oraz zakaz tworzenia embrionów w ramach eksperymentów – Prawo dyskryminowało społeczeństwo. Ci których było stać wyjeżdżali, pozostali cierpieli ze względu na brak dziecka – mówił Gianaroli. Szczęśliwie dla włoskich par starających się o dziecko Sąd Najwyższy orzekł, że owa ustawa była niekonstytucyjna – Chciałabym, żeby Polska była świadoma, na co może się narazić – dodał.

Wywiad z jednym z inicjatorów zmian w ustawie (czytaj tutaj….) Dzień przed rozpoczęciem Międzynarodowej Konferencji Endokrynologii i Rozrodczości z częścią prelegentów spotkaliśmy się w Sejmie na podsumowaniu rządowego programu in vitro – Jakość usług in vitro w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie, byłoby ogromną szkodą, gdyby te osiągnięcia zostały zmarnowane – powiedział Juha Tapanainen, obecny szef ESHRE. Dodał, że polskie poczynania  w zakresie wspomaganego rozrodu zadziwiają ekspertów z Europy i z całego świata – Byłoby ogromną szkodą, gdyby nie mogło rodzić się więcej dzieci z in vitro – podsumował Tapanainen.

Podsumowanie rządowego progamu in vitro (czytaj tutaj…) Poza niezwykle kontrowersyjnym i aktualnym tematem – zmian wokół polskiego in vitro –  najwybitniejsi specjaliści z całego świata omawiali również kwestie m.in. PCO/PCOS, oncofertility i bioetyki.

Magda Dubrawska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.