fbpx
Przejdź do treści

Przeszczep macicy coraz bliżej polskich granic – nadzieja dla MRKH

przeszczep macicy Polska

Tylko 130 km. od naszej południowej granicy i godzinę lotu samolotem z Warszawy, nad rzeką Wełtawą leży Praga. Piękne miasto o ponad tysiącletniej tradycji poza niezliczonymi walorami turystycznymi, ma jeszcze jeden plus bardzo istotny dla pacjentek z macicznym czynnikiem bezpłodności: tamtejszy szpital IKEM przeprowadza właśnie badanie kliniczne przeszczepu macicy, a Polki mogą zapisać się na listę oczekujących.

Wydawać mogłoby się, że zainteresowanie naukowców przeszczepem rozpoczęło się w po przełomowej operacji przeprowadzonej przez zespół prof. Matsa Brannstroma we wrześniu 2012. Jednak wcześniejsze szwedzkie badania na różnych modelach zwierzęcych inspirowały lekarzy-naukowców na długo przed pierwszym przeszczepem macicy w Goteborgu.

Przeszczep macicy: Czechy

Prof. Jiri Fronek, chirurg-transplantolog z IKEM (Institut klinické a experimentální medicíny) w Pradze wpadł na pomysł, by zrobić przeszczep macicy niedługo po swoim powrocie z Wielkiej Brytanii w 2012 r. Po nawiązaniu współpracy z prof. Romanem Chmel, doświadczonym ginekologiem-położnikiem, kieronikiem kliniki położnictwa i ginekologii praskiego szpitala uniwersyteckiego MOTOL (Fakultní nemocnice v Motole) razem rozpoczęli zgłębiać temat i podjęli współpracę ze Szwedami, dzięki czemu mogli obserwować pierwsze operacje przeprowadzone w Goteborgu.

Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom czescy profesorowie mogli rozpocząć własne badanie kliniczne. Skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów i pozwoleń trwało wiele długich miesięcy. Finalnie w połowie 2015 r. badanie kliniczne mogło się rozpocząć na dobre. Projekt badania przewiduje 10 przeszczepów od żywej, spokrewnionej dawczyni i 10 od dawczyń wielonarządowych ze stwierdzoną śmiercią pnia mózgu. Obecnie w IKEM już trzy pacjentki zostały poddane przeszczepowi. Wszystkie czują się dobrze, a pierwszych narodzin, jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, możemy oczekiwać w IV. kwartale 2017 r.

Przeszczep macicy: Polska

Z informacji pozyskanych bezpośrednio od badaczy z radością informujemy, że polskie pacjentki mogą zgłaszać się celem wykonania badań wstępnych i wpisania w kolejkę oczekujących. Zgodnie z zasadami tzw. opieki transgranicznej wizyty lekarskie i badania diagnostyczne przeprowadzone poza granicami kraju (w obrębie UE/EFTA) nie wymagające hospitalizacji nie wymagają uprzedniej zgody Dyrektora Wojewódzkiego Oddziału NFZ. Procedura refundacji jest dokładnie opisana na stronie NFZ: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-uzyskac-zwrot-kosztow-leczenia-w-ramach-dyrektywy-transgranicznej/

Wszelkie pytania oraz chęć poddania się badaniom screeningowych należy zgłaszać drogą e-mail’ową (w języku angielskim) do:

Możemy zazdrościć naszym południowym sąsiadom, że ich zespół transplantacyjny ma poparcie (i wsparcie!) w czeskim ministerstwie zdrowia, w przeciwieństwie do obecnego oporu naszego Ministra Zdrowia wobec medycyny rozrodu. Nie pozostaje nam nic więcej jak życzyć zespołowi dalszych spektakularnych sukcesów, a pacjentkom szczęścia i rychłych narodzin ich wymarzonych dzieci.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Karina Sasin

Naukowczyni, aktywistka na rzecz praw reprodukcyjnych. Redaktor Naukowa "Chcemy Być Rodzicami". Wielokrotna stypendystka m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych, Rządu USA (NIH) i Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci. Organizatorka konferencji International Meeting on MRKH Syndrome. Po godzinach miłośniczka cukiernictwa i dalekich podróży ;-)