fbpx
Przejdź do treści

Przepuklina przeponowa – czym jest ta groźna wada płodu?

przepuklina płodowa
fot. 123rf.com

Przepuklina przeponowa jest groźną wadą wrodzoną, która zagraża życiu dziecka. Dlatego też noworodki od razu po urodzeniu wymagają rozpoczęcia intensywnego leczenia (a najlepiej by rozpoczęło się ono jeszcze w łonie matki).

Przepuklina przeponowa – co to jest?

Zanim dowiemy się, czym jest przepuklina przeponowa, warto dowiedzieć się więcej o samej przeponie. Jest to cienki mięsień, który oddziela narządy klatki piersiowej od jamy brzusznej. Przepuklina przeponowa to wrodzona wada płodu, która objawia się wystąpieniem ubytku w owej przeponie. Skutkiem tego jest przemieszczanie się narządów, które normalnie znajdują się w jamie brzusznej, do klatki piersiowej.

Ubytek ten może wynosić od 1,5 cm do nawet całkowitego braku przepony. Przepuklina przeponowa powoduje, że narządy znajdujące się w klatce piersiowej rozwijają się nieprawidłowo. Choć w większości przypadków wada ta występuje jako jedyna wada płodu, może współistnieć z innymi rzadkimi wadami genetycznymi.

Przepuklina przeponowa a zagrożenie życia

Przepona, czyli najważniejszy mięsień oddechowy w naszym ciele, rozwija się między 4. a 9. tygodniem życia płodowego. Wada, która powstaje między 3. a 8. tygodniem jest zagrożeniem zarówno dla życia płodu, jak i dziecka już po narodzeniu – śmiertelność wynosi aż 50-90 proc. Przeżywalność uzależniona jest w głównej mierze od objętości płuc noworodka w chwili narodzin. Częstość występowania przepukliny przeponowej wynosi 1 na 4000.

Leczenie przepukliny przeponowej

Współczesna medycyna jest w stanie uratować część maluszków z przepukliną przeponową, a tym samym umożliwia im dalsze – w miarę normalne – życie. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie i oszacowanie stopnia ciężkości wspomnianej wady. Leczenie przepukliny przeponowej możliwe jest jeszcze w czasie życia płodowego – choć nie jest leczeniem operacyjnym, to przygotowuje płód do operacji tuż po narodzinach. Jeśli jednak taka ma się w ogóle odbyć, rzecz jasna, płód musi przeżyć.

Na czym polega prenatalna terapia? To nic innego jak założenie balonu do tchawicy płodu, który umożliwia rozwój płuc, a tym samym znacząco zwiększa szansę, że płuca po porodzie podejmą czynność oddechową. W przeciwnym razie narządy z jamy brzusznej, przez otwór w przeponie, przedostają się do klatki piersiowej – uciskając na płuca sprawiają, że te nie mogą się rozwijać, a tym samym po porodzie nie są w stanie rozpocząć oddychania.

Zakładanie balonu do tchawicy wykonuje się za pomocą fetoskopu – przez powłoki brzuszne ciężarnej do jamy macicy, następnie uwidacznia się usta płodu i wchodzi się do gardła, krtani i tchawicy. Jest to zabieg, który daje duże nadzieje, że uda się dziecku pomóc.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.