fbpx
Przejdź do treści

Przełomowe odkrycie? Wyhodowano pierwsze ludzkie komórki rozrodcze

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge przy współpracy z Weizmann Institute stworzyli pierwotne komórki rozrodcze – ten rodzaj daje początek m.in. komórkom jajowym. Wcześniej dokonano tego dzięki komórkom macierzystym pobranym od gryzoni, teraz po raz pierwszy wykorzystano ludzkie.

W momencie zapłodnienia komórki przez plemnik, rozpoczyna się podział komórek, zwanych blastocystami (wczesne stadium zarodka). Podczas tego spotkania, część z nich tworzy wewnętrzną masę, która przerodzi się w płód, inne – ścianę zewnętrzną: przyszłe łożysko. Te pierwsze zostaną zresetowane, by stać się komórkami macierzystymi o potencjale rozwinięcia w dowolny typ komórek. Ich niewielka liczba to pierwotne komórki rozrodcze – są potencjalnymi gametami, a te w późniejszym okresie życia przechodzą na potomstwo w informacji genetycznej.

Profesor Surani z Instytutu Gurdon i jego koledzy odkryli, że gen, znany jako SOX17 ma kluczowe znaczenie dla kierowania ludzkimi komórkami macierzystymi, by doszły do etapu PGC (zwanego „specyfikacją”). Te zmieniają się następnie w komórki płuc, jelit i trzustki. Dowiedziono, że mogą powstawać z przeprogramowanych dojrzałych komórek (np. skóry) i być wykorzystywane w badaniach chorych pacjentów. Wiedza z nich pochodząca pomoże zrozumieć proces „epigenetycznego” dziedziczenia, a następnie stanąć do walki m.in. z niepłodnością i nowotworami. Epigenetyka to nic innego jak wpływ środowiska na geny, a PCG z komórkami płodowymi ma szansę wyeliminować jego negatywne skutki.

„Komórki rozrodcze są” nieśmiertelne „w tym sensie, że zapewniają one trwały związek między wszystkich pokoleniami, przenoszą informację genetyczną z jednego pokolenia na pokolenie”, dodaje profesor Surani. „Kompleksowe wymazywanie epigenetycznych informacji gwarantuje, że większość, jeśli nie wszystkie, epigenetyczne mutacje zostaną skasowane”.

Źródło: Science Daily, Opracowanie: Karolina Błaszkiewicz

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.