fbpx
Przejdź do treści

Przełomowe odkrycie. Nowe biomarkery wykryją poród przedwczesny 

przedwczesny poród wczesny poród wcześniak badania markery Poród przedwczesny - przyczyny i objawy
Poród przedwczesny jest to poród pomiędzy 23. a 36. tygodniem ciąży – fot. 123rf

Badanie oparte na epigenetycznych biomarkarach z komórek policzkowych matek i ojców wcześniaków może pomóc w opracowaniu nowego testu. Pozwoli on określić, czy ciąża może zakończyć się zbyt wcześnie. To może być prawdziwy przełom, który pomoże w zapobieganiu przedwczesnym porodom i wielu wynikającym z tego skutkom zdrowotnym u niemowląt, ostrzegając lekarzy o potrzebie wczesnej interwencji.  

W badaniu opublikowanym 1 marca w Scientific Reports naukowcy udokumentowali ponad 100 epigenetycznych biomarkerów u matek wcześniaków, które różniły się od matek dzieci urodzonych w terminie. Ojcowie mieli mniej biomarkerów, ale wystarczająco dużo, by wskazać prawdopodobną rolę ojca w porodach przedwczesnych.

Przełomowe odkrycie dla poznania porodu przedwczesnego 

Nasze odkrycie prawdopodobnie doprowadzi w końcu do bardzo przydatnego testu. Użyliśmy komórek policzkowych, które są pobierane przez wymaz z policzka. Jest to bardzo nieinwazyjne i łatwe do wykonania. 

-wyjaśnia starszy autor Michael Skinner, profesor w Szkole Nauk Biologicznych Uniwersytetu Stanu Waszyngton. 

Zaletą przyszłego testu ma być prosta procedura, a co za tym idzie – niski koszt.

Na czym polega epigenetyka? 

Epigenetyka to czynniki i procesy molekularne wokół DNA, które determinują zachowanie genów. Niezależne od sekwencji DNA, modyfikacje epigenetyczne, które mogą być spowodowane takimi czynnikami, jak ekspozycja na toksyny, złe odżywianie i spożywanie alkoholu, mogą być również dziedziczone. W badaniu naukowcy odkryli, że wcześniaki płci żeńskiej nosiły ponad 100 tych biomarkerów, co wskazuje, że skłonność do wcześniactwa może być przekazywana. Jeśli modyfikacja epigenetyczna jest obecna zarówno w plemniku, jak i komórce jajowej, powstałe dziecko będzie miało tę zmianę w każdej komórce swojego ciała – w tym w komórkach policzkowych, skąd pobierany jest wymaz do badania.  

W opisywanym badaniu naukowcy pobrali wymazy z policzków z dwóch grup triad matka-ojciec-niemowlę wkrótce po urodzeniu dzieci. Analiza epigenetyczna ujawniła zależności, jakie pojawiają się w przypadku pozytywnych (oznaczających poród przedwczesny) wyników badań.  

Pamiętajmy, że wczesne porody przed 37. tygodniem ciąży mogą być śmiertelne dla niemowląt. Z kolei wiele z tych dzieci, które przeżyją, boryka się z wieloma problemami zdrowotnymi, towarzyszącymi im często przez całe życie, w tym upośledzeniem funkcji poznawczych i problemami sercowo-naczyniowymi. Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą powodować przedwczesny poród, takich jak ciąża bliźniacza lub mnoga oraz zbyt wysokie ciśnienie. Niestety, niektóre wczesne porody są nieoczekiwane. Przeprowadzenie testu diagnostycznego może pozwolić opiekunom na podjęcie kroków w celu opóźnienia lub zapobieżenia porodowi przedwczesnemu.  

Chociaż możemy nie być w stanie rozwiązać problemu przedwczesnego porodu, to dzięki wczesnej diagnostyce możemy interweniować. Może to pomóc w przejściu od medycyny reakcyjnej do medycyny prewencyjnej. 

– powiedział dr Skinner.  

Źródło:  https://www.sciencedaily.com/

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.