fbpx
Przejdź do treści

Przełom w badaniach: IVF nie zwiększa ryzyka zachorowalności na raka piersi

IVF a ryzyko zachorowalności na raka piersi

Kobiety poddające się in vitro od dawna straszone są zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi związanym z zabiegiem. Najnowsze badania rzucają nowe światło.

Leczenie metodą in vitro wymaga nawet dziesięciokrotnego zwiększenia poziomu niektórych hormonów. Przede wszystkim estrogen i progesteron mogą mieć wpływ na rozwój niektórych rodzajów raka piersi.

Ostrożnie

Szereg badań przeprowadzonych podczas ostatniej dekady pokazuje, że owszem część pacjentek ma prawo do zmartwień. Naukowcy pozostają jednak ostrożni. Kobiety, które poddawały się in vitro w latach 80-tych nie przeszły jeszcze menopauzy. Jednak najszersze i najbardziej kompleksowe badania, jakie przeprowadzono do tej pory, stawiają jednoznaczną tezę: nie stwierdza się zwiększonego ryzyka zachorowalności na raka wśród kobiet, który zostały podane IVF.   „Nie ma dowodów na zwiększone ryzyko raka piersi, przynajmniej w ciągu kilku pierwszy lat” – przekonuje dr Saundra S. Buys, onkolog  z Huntsman Cancer Institute na University of Utah. Zagadnienie to od wielu lat trapi specjalistów z dziedziny medycyny reprodukcyjnej. Autorzy wykonanej w 2008 roku retrospektywnej analizy dokumentacji medycznej, nazywanej „wstępnymi badaniami”, wykazują że u pacjentek powyżej 40. roku życia zachodzi związek pomiędzy zabiegiem IVF a potencjalnym rakiem. Podobne badania, wykonane w Izraelu na niewielkiej grupie kobiet, również pokazują zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet, które rozpoczęły leczenie IVF po ukończeniu 30 lat.   Naukowcy drążyli dalej. Opublikowane w 2012 roku badanie wykonane na grupie dwudziestu jeden tysiącach kobiet rzuciły nowe światło w badaniach. Panie do 24. roku życia były w grupie ryzyka zachorowalności, takiego niebezpieczeństwa nie stwierdzono u kobiet trzydziesto- i czterdziestoletnich.

W 2013 roku naukowcy opublikowali analizę, według której IVF nie u wszystkich kobiet podnosi ryzyka zachorowalności na raka piersi. Nie wyklucza to jednak możliwości, że rak piersi może mieć związek z procedurą sztucznego zapłodnienia. Eksperci obawiają się również, że sama niepłodność, a nie tylko sposób jej leczenia, może być powiązana z rakiem piersi.

Najnowsze badania, opublikowane w czasopiśmie medycznym Journal of the American Medical Association, są dopiero na początku drogi, aby odpowiedzieć na niezwykle ważne pytania. Najistotniejszym wydaje się jednak fakt, że badania nie tylko nie stwierdziły zwiększonego ryzyka zachorowalności u kobiet poddających się in vitro, ale również nie wykazały takiej zależności u kobiet, które przeszły przez inne inwazyjne zabiegi mające na  celu poprawę płodności.

Magda Dubrawska

Źródło: The New York Times

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.