fbpx
Przejdź do treści

Przełamując tabu. Trudności psychiczne, jakich doświadczają osoby niepłodne

Psychologiczny aspekt niepłodności – czy kiedykolwiek się nad nim zastanawiałaś/łeś?
Psychologiczny aspekt niepłodności – czy kiedykolwiek się nad nim zastanawiałaś/łeś?

Badania wskazują, że około 3 milionów Polaków boryka się z trudnościami z zajściem w ciążę. Oznacza to, że 15-20% par, które są w wieku prokreacyjnym, zmaga się z niepłodnością. Ten intymny temat budzi wiele trudnych emocji, z którymi osoby te muszą się zmierzyć.

Psychologiczny aspekt niepłodności – czy kiedykolwiek się nad nim zastanawiałaś/łeś?

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje niepłodność mężczyzn i kobiet jako niezdolność do poczęcia potomstwa przy regularnych stosunkach seksualnych, bez stosowania antykoncepcji. W obu przypadkach do postawienia odpowiedniej diagnozy wykonuje się szereg badań, które mogą wywoływać duży stres oraz lęk. Kolejnym etapem często jest leczenie, czyli proces mające początek de facto w głowie osób, które zmagają się z tą trudnością. Niepłodność może być bowiem następstwem, jak i przyczyną problemów psychicznych. 

Wszystko zaczyna się w naszych głowach 

Wg wielu koncepcji posiadanie potomstwa jest priorytetem zakodowanym w człowieku biologicznie. Osoby starające się o dziecko są więc w stanie poświęcić w swoim życiu wiele, aby osiągnąć upragniony cel. Niestety, silna chęć posiadania potomstwa często odbija się na zdrowiu psychicznym. Dobrostan człowieka zostaje mocno zachwiany. Co więcej, należy pamiętać, że w wielu przypadkach czynniki psychologiczne mają istotny wpływ na wystąpienie niepłodności. 

Przeżywanie silnego stresu, lęk, niepokój oraz wpływ choroby, jaką jest depresja, bezpośrednio oddziałuje na wydzielanie hormonów, które są odpowiedzialne u kobiet za owulację, implantację oraz procesy rozrodcze. Natomiast u mężczyzn doświadczanie trudnych emocji wiąże się ze zmniejszeniem wydzielania testosteronu i gęstości nasienia. Pociąga to za sobą kolejne negatywne skutki. Mogą pojawić się zaburzenia seksualne, a w konsekwencji zmniejszona aktywność seksualna partnerów. 

Niepłodność może również doprowadzić do obniżenia nastroju, braku energii, odczuwaniu ciągłego zmęczenia i napięcia. Pojawić się mogą trudności w skupieniu uwagi i podejmowaniu decyzji, brak radości z życia oraz zobojętnienie na otoczenie. Myślenie o niepłodności staje się głównym tematem, który pochłania umysł. Odczuwanie ciągłego niepokoju może skutkować problemami ze snem, odczuwanym apetytem (wzrostem lub utratą wagi), mogą wzmagać pesymistyczne przekonania, poczucie winy oraz utratę poczucia własnej wartości. Przez chroniczne odczuwanie obniżonego nastroju wzrasta ryzyko nadużywania leków, alkoholu oraz używek. Mogą pojawić się natrętne myśli oraz myśli samobójcze. 

Niestety lista potencjalnie destrukcyjnych zachowań oraz reakcji emocjonalnych jest obszerna i niejednoznaczna.

Jak sobie radzić z trudnymi emocjami?

Badania wskazują, że najistotniejszym wsparciem, jakie mogą uzyskać zarówno  kobiety, jak i mężczyźni, jest objęcie ich opieką i wsparciem psychologicznym. Kobiety decydują się częściej na skorzystanie z pomocy psychologa w pierwszym roku leczenia niepłodności, mężczyźni zaś w okresie późniejszym. Najistotniejsze jest jednak samo podjęcie współpracy ze specjalistą. 

Ważna jest również samoświadomość, która pomoże nam przełamać tabu jakim jest niepłodność oraz problemy współwystępujące. Pomoc bliskich i życzliwych nam osób oraz własna chęć szukania rozwiązań może doprowadzić do lepszego funkcjonowania i odnalezienia się w zaistniałej sytuacji. 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Aleksandra Nosarzewska

Studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Jej pasją jest psychologia dziecka oraz pedagogika. Na co dzień współpracuje z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.