fbpx
Przejdź do treści

Czy sztuczna inteligencja może przewidzieć przedwczesny poród? Polscy naukowcy już nad tym pracują!

przedwczesny poród

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej chcą wspomóc lekarzy ginekologów w analizie zapisu z USG i wykrywaniu ryzyka przedwczesnego porodu. Kluczowa ma być sztuczna inteligencja (SI).

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2018 r. spontaniczny przedwczesny poród (przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży) dotyczy 15 milionów noworodków rocznie. Obecnie już, według różnych metod szacowania, wcześniaki to 5-18 proc. nowonarodzonych dzieci. Niestety, komplikacje wynikające z przedwczesnego porodu powodują, że milion z tych dzieci umiera przed ukończeniem 5. roku życia.  

Polak potrafi  

Obecnie wykorzystywana manualna analiza obrazów ultrasonograficznych w pewnym stopniu umożliwia ginekologom prognozowanie, która ciąża może zakończyć się przedwcześnie. Ta metoda jednak jest niedoskonała – w dużej mierze opiera się na doświadczeniu i intuicji lekarza. Dlatego w 2017 roku Nicole Sochacki-Wójcicka, znana w sieci jako @mamaginekolog, oraz jej mąż Jakub Wójcicki zgłosili się do dr. Tomasza Trzcińskiego z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW z pytaniem, czy jest możliwość zrealizowania projektu predykcji spontanicznego przedwczesnego porodu z wykorzystaniem sieci neuronowych.  

Powstał wówczas zespół badawczy i zaczęły się prace, które mają już pierwsze efekty. W ramach projektu powstały już dwie publikacje.  

Przedwczesny poród – sztuczna inteligencja idzie z pomocą

Nasze rozwiązanie może wspomóc diagnostykę komputerową i pozwolić z większą dokładnością przewidywać spontaniczne przedwczesne porody wyjaśnia Szymon Płotka, absolwent Politechniki Warszawskiej i jeden z członków zespołu pracującego nad projektem.  – Przed rozpoczęciem projektu, współpracujący z nami lekarze przygotowali zestaw danych uczących, walidacyjnych oraz adnotacji w formie obrysu kształtu szyjek macicy na obrazach ultrasonograficznych oraz numerycznych (0 i 1), odpowiadającymi kolejno: poród w terminie, poród przedwczesny– dodaje.  

Po wstępnym oczyszczeniu takie dane są wykorzystywane jako dane „uczące” sieć neuronową – w tym przypadku konwolucyjną (splotową). Sztuczna inteligencja jest w stanie analizować każde zdjęcie piksel po pikselu, wyodrębniając z nich niezbędne cechy, które posłużą do zadania segmentacji interesującego nas fragmentu obrazu.  

Opublikowane wyniki badań pokazują, że dzięki sieci neuronowej błędy w prognozowaniu przedwczesnych porodów można zredukować z 30 proc. (w przypadku badań manualnych przez lekarzy) do 18 proc. W kolejnej publikacji te wyniki jeszcze poprawiono. Dane te przedstawiono na początku tego roku, dlatego też pozostaje mieć nadzieję, że projekt będzie (lub już jest) rozwijany i w przyszłości jego efekty zobaczymy w gabinetach ginekologicznych.  

Źródło: Politechnika Warszawska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.