fbpx
Przejdź do treści

Przedwczesna menopauza = cięższe objawy niż w przypadku „standardowej” menopauzy?

menopauza
fot. 123rf.com

Uderzenia gorąca, bezsenność i suchość pochwy to najczęstsze objawy, które towarzyszą kobietom podczas menopauzy. Najnowsze badanie sugeruje, że wspomniane objawy, a zwłaszcza problemy psychologiczne i seksualne, bardziej dokuczają kobietom zmagającym się z przedwczesną niewydolnością jajników (POI) niż kobietom, które przechodzącą menopauzę w „standardowym” czasie.

Czym jest przedwczesna niewydolność jajników?

To nic innego jak ustanie czynności jajników, które prowadzi do menopauzy przed 40. rokiem życia. Stan ten związany jest ze zwiększonym ryzykiem wielu długotrwałych chorób współistniejących – przykładowo osteoporozy, chorób układu krążenia, zaburzeń nastroju, zaburzeń poznawczych czy seksualnych. 

Menopauza u kobiet z przedwczesną niewydolnością jajników

Pomimo przeprowadzonych badań nad różnymi czynnikami ryzyka, związanymi z POI, w niewielu z nich oceniano wpływ POI w odniesieniu chociażby do częstości występowania i ciężkości objawów menopauzy. W najnowszym badaniu, w którym wzięło udział prawie 300 chińskich kobiet, naukowcy szczegółowo zbadali owe objawy właśnie u kobiet z POI i porównali je z nasileniem i częstością występowania podobnych symptomów u kobiet, które doświadczyły menopauzy w „standardowym” dla tego wieku.

Wyniki badania

Co się okazało? Kobiety z POI przez dłuższy czas zmagają się z objawami menopauzy, szczególnie tymi związanymi ze sferami psychiczną i seksualną. Ponadto objawy te są często cięższe w porównaniu do kobiet, które przechodzą menopauzę później. Do najbardziej dokuczliwych symptomów możemy zaliczyć: wahania nastroju, uderzenia gorąca, bezsenność, zmęczenie i zaburzenia seksualne (w tym suchość pochwy, dyspareunię i zmniejszone libido).

„Badanie przeprowadzone na chińskich kobietach wykazało, że osoby z POI częściej miały objawy związane z menopauzą niż kobiety z menopauzą w średnim wieku. Należy zauważyć, że niezależnie od rozpowszechnienia lub nasilenia objawów, kobiety z POI powinny otrzymywać terapię hormonalną co najmniej do średniego wieku menopauzy – chyba że istnieją przeciwwskazania do jej stosowania” słowa Stephanie Faubion z The North American Menopause Society, cytuje News Medical. Takie działanie ma na celu złagodzenia potencjalnych długoterminowych niekorzystnych skutków zdrowotnych, jak chociażby złamania, choroby serca, zdolności poznawczy czy wspomniane już zaburzenia psychiczne i seksualne.

Co ważne, wygaśnięcie czynności jajników jest jedną z przyczyn trwałej niepłodności u kobiet. W takim przypadku in vitro komórkami dawczyni jest jedyną szansą na zajście w ciążę, o czym możesz przeczytać tutaj.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.