fbpx
Przejdź do treści

Przedwczesna menopauza a in vitro z komórkami dawczyni

O przedwczesnej menopauzie mówimy, gdy pojawi się ona przed 40 rokiem życia – fot. 123rf

Jedną z przyczyn trwałej niepłodności kobiet jest przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników – tak zwana przedwczesna menopauza. Według danych statystycznych problem ten występuje u 1% wszystkich kobiet. Dla niektórych z nich szasnę na zajście w ciążę i szczęśliwe rozwiązanie może dać program adopcji komórek jajowych, czyli in vitro z komórkami dawczyni.

Od momentu pojawienia się chęci posiadania dziecka do świadomego rozpoczęcia starań o ciążę często mija kilkanaście miesięcy lub nawet kilka lat. W tym czasie płodność obojga partnerów – także tych młodych – może ulec znacznemu ograniczeniu, na przykład w związku z przebytymi chorobami. Zdarza się, że pogorszenie zdolności reprodukcyjnych jest nieodwracalne.

Objawy przedwczesnej menopauzy

– Menopauza, zwana inaczej przekwitaniem lub klimakterium, jest naturalnym etapem w życiu kobiety– mówi dr Robert Gizler, specjalista z zakresu leczenia niepłodności, dyrektor medyczny kliniki InviMed we Wrocławiu. 

– Menopauza zazwyczaj występuje u kobiet pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Zdarza się jednak, że wcześniej. O przedwczesnej menopauzie, a właściwie przedwczesnym wygasaniu czynności jajników (POF) mówimy, gdy pojawi się ona przed 40 rokiem życia– tłumaczy specjalista. 

W okresie od sześciu miesięcy do dwóch lat przed wystąpieniem menopauzy dochodzi do zmian w przebiegu cyklu miesiączkowego. Krwawienia stają się nieregularne, coraz rzadsze lub odwrotnie – częstsze, pojawiające się dwa, trzy razy w miesiącu. Tak samo wygląda okres poprzedzający przedwczesne klimakterium, dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować zaburzeń cyklu, bez względu na wiek. 

– Kobieta, która zauważyła, że jej miesiączki są nieregularne, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza ginekologa– podkreśla doktor Gizler. – Diagnoza jest tym ważniejsza, że czasami objawy zaburzeń cyklu mogą być spowodowane przez inne schorzenia, które niejednokrotnie mogą stanowić realne zagrożenie dla życia kobiety – dodaje ekspert.

Zespół POF – co dalej?

Skutkiem wygaśnięcia czynności jajników jest nieodwracalna niepłodność

Ten element choroby jest chyba najtrudniejszy do zaakceptowania przez kobiety, które dotknęła ona przedwcześnie. Jest to tym cięższe, że u wielu moich pacjentek POF rozpoznawane jest właśnie wtedy, gdy decydują się one na zajście w ciążę i założenie rodziny. Na szczęście menopauza nie przesądza o możliwości bycia mamą– mówi dr Robert Gizler.

Jeśli kobieta, u której zdiagnozowano przedwczesne klimakterium, marzy o posiadaniu dziecka, powinna udać się na konsultację do kliniki leczenia niepłodności. Jeżeli zespół POF został odpowiednio wcześnie wykryty, istnieje szansa na pobranie komórek jajowych od pacjentki i przeprowadzenie procedury zapłodnienia in vitro. 

In vitro z własnymi komórkami jajowymi

Kobieta, która już wcześniej planowała ciążę, może zdecydować się na przeprowadzenie procedury zapłodnienia pozaustrojowego bezpośrednio po pobraniu komórek jajowych.

Jeśli jednak pacjentka nie chce zajść w ciążę od razu, może skorzystać z opcji mrożenia komórek jajowych

– Przy właściwym przechowywaniu komórka jajowa może być z powodzeniem wykorzystana nawet po kilku latach– wyjaśnia dr Gizler. – Jest to metoda ważna nie tylko z punktu widzenia kobiet, u których zdiagnozowano już przedwczesną menopauzę, ale także tych, które są zagrożone wystąpieniem niepłodności, na przykład na skutek planowanego leczenia onkologicznego – dodaje specjalista.

Program in vitro z komórkami jajowymi od dawczyni

W sytuacji, gdy menopauza została wykryta zbyt późno, aby udało się pobrać komórki jajowe od pacjentki, warto rozważyć skorzystanie z programu in vitro z komórkami jajowymi od anonimowej dawczyni. W trakcie takiej procedury in vitro, komórkę dawczyni zapładnia się nasieniem pacjenta, następnie zarodek przenoszony jest do macicy pacjentki.

Komórki jajowe są pobierane od młodych, zdrowych i szczegółowo przebadanych kobiet, które urodziły już co najmniej jedno dziecko, a wszystkie ich dzieci są zdrowe. 

– Wyboru dawczyni dokonuje lekarz na podstawie cech anatomicznych, morfologicznych i fizjologicznych w odniesieniu do fenotypu pacjentki. Dzięki temu dzieci urodzone dzięki procedurze in vitro wyglądem przypominają swoich rodziców– wyjaśnia doktor Robert Gizler. 

W klinikach InviMed skuteczność leczenia niepłodności z zastosowaniem in vitro z komórkami jajowymi dawczyń sięga aż 68%, a pary biorące udział w programie mają gwarancję zakupu 12 komórek jajowych w zestawie oraz uzyskania z nich 3 zarodków wysokiej jakości. Z opcji leczenia in vitro z użyciem komórek dawczyni mogą skorzystać pary pozostające w związku partnerskim lub małżeńskim, w których kobieta ma mniej niż 49 lat.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.