fbpx
Przejdź do treści

Przed i po. Jak przebiega poronienie i co dzieje się po nim?

Przed i po. Jak przebiega poronienie i co dzieje się po nim?
fot.Pixabay

Symptomy ciąży zanikają, pojawia się krwawienie i ból przypominający ten miesiączkowy. Organizm odrzuca zarodek, kobieta doświadcza poronienia – bywa, że przy wsparciu z zewnątrz, niejednokrotnie bez niego. Jak przebiega i co dzieje się potem?

Objawy poronienia

Odczuwalne dotąd napięcie w piersiach i poranne mdłości przypominały o przyszłym rodzicielstwie. Kiedy nagle ich nie ma, świat staje na głowie. Utratę zwiastuje krew. Najpierw delikatnie, później jest jej coraz więcej. Ciało wymusza parcie do wydalenia zakrzepów i pozostałości tkanek. Krwawienie utrzymuje się jeszcze przez kilka tygodni, aż wreszcie ustaje.

Gdy wydarza się w domu, część kobiet wybiera fizyczny powrót do normy u siebie, wydalenie płodu zajmuje ok. 14 dni, czasem więcej. Nie ma przeciwwskazań, by ten okres po prostu przeczekać. Jajo płodowe można oddać do badania w w zakładzie patomorfologii, które potwierdzi obecność ciąży i wykaże ewentualne wady zarodka. W takiej sytuacji niepotrzebne jest skierowanie, badanie wykonywane jest odpłatnie za ok. 50–70 zł.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl