fbpx
Przejdź do treści

Przecięcie pępowiny – czy dzieci je czują?

przecięcie pępowiny pępowina dziecko poród ciąża czy czuje pępowinę

Poród to bardzo emocjonujące wydarzenie. Rodzące nie wiedzą, czego się spodziewać, często są zestresowane i niespokojne. Martwią się czy wszystko przebiegnie prawidłowo i bez komplikacji. Niektóre zastanawiają się, czy podczas przecinania pępowiny nikt nie wyrządzi maluszkowi krzywdy.

Co dokładnie robi pępowina?

Pępowina jest połączeniem między płodem a łożyskiem. Bierze aktywny udział w rozwoju płodu – zaopatruje go w tlen i składniki odżywcze niezbędne do rozwoju i wzrostu.

„Jeden koniec pępowiny jest przymocowany do łożyska, podczas gdy drugi koniec pępowiny jest przymocowany do pępka dziecka. Pępowina zawiera jedną żyłę, która przenosi natlenioną krew do dziecka oraz dwie tętnice, które odprowadzają odtlenioną krew i odpady z powrotem do łożyska. Naczynia te są chronione galaretowatą substancją zwaną galaretką Whartona, a wszystko jest otoczone cienką błoną”.  – mówi położna Liesel Teen.

Dlaczego przecinamy pępowinę?

Kiedy noworodek pojawi się na świecie, nie potrzebuje już pępowiny, która zasadniczo przestaje wykonywać swoją pracę. „Po urodzeniu dziecka, tętnice i żyły w pępowinie zaczną się zamykać, a przepływ krwi między dzieckiem a łożyskiem ustaje” – mówi Teen. Pępowinę należy zacisnąć i przeciąć, aby oddzielić dziecko od łożyska.

Według Teen, pępowina jest zwykle zaciskana i przecinana 30-60 sekund po urodzeniu dziecka. Jeśli dziecko wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, pępowina jest zaciskana i odcinana natychmiast, a noworodek jest przenoszony do inkubatora w celu ustabilizowania.

Czy noworodek czuje przecięcie pępowiny?

Przecięcie pępowiny nie zaszkodzi w żadnym stopniu dziecku, które tak naprawdę w ogóle go nie poczuje. Pępowina nie zawiera zakończeń nerwowych, dlatego jej przecięcie nie sprawia bólu ani mamie ani dziecku.

Opóźnione przecięcie pępowiny – to dobre rozwiązanie?

Opóźnione odcięcie pępowiny oznacza, że zamiast czekać 30-60 sekund na zaciśnięcie i przecięcie, lekarz zaciśnie i przetnie pępowinę dopiero wtedy, gdy przestanie pulsować. Zwykle po 3-5 minutach.  

Opóźnione przecięcie pępowiny ma pewne zalety. „Poświęcenie dodatkowego czasu przed zaciśnięciem pępowiny może zwiększyć objętość krwi u dziecka nawet o jedną trzecią” – mówi Teen. Według Teen inne korzyści obejmują lepsze wyniki rozwojowe w przyszłości, wzrost poziomu hemoglobiny i hematokrytu u dziecka po urodzeniu oraz wzrost mielinizacji mózgu. Istnieje również wiele korzyści dla wcześniaków.

Niestety istnieje również pewne ryzyko. „Największym ryzykiem związanym z opóźnionym zaciskaniem pępowiny jest niewielki wzrost częstości występowania żółtaczki u niemowląt urodzonych w terminie, u których zaciskanie i odcinanie pępowiny jest opóźnione” — mówi Teen. „Oprócz zwiększonego ryzyka żółtaczki, opóźnione zaciskanie pępowiny może powodować nadmiar czerwonych krwinek obecnych w układzie krążenia dziecka, co może prowadzić do problemów z oddychaniem i krążeniem”.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.