fbpx
Przejdź do treści

PROM – gdy „wody odchodzą” zbyt wcześnie. Co warto o nim wiedzieć?

PROM
PROM - czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Jednym z istotniejszych sygnałów świadczących o rozpoczęciu porodu jest tzw. odejście wód. Następuje wtedy osłabnięcie, a w konsekwencji pęknięcie błon płodowych, co umożliwia wyciek płynu owodniowego. W czasie ciąży zapewnia on ochronę dziecka nie tylko przed ewentualnymi urazami, lecz także przed różnego rodzaju infekcjami. Zdarza się jednak, że błony te pękają wcześniej – zanim zacznie się aktywny poród. Określa się to jako przedwczesne pęknięcie błon płodowych, w skrócie PROM.

PROM (ang. premature rupture of membranes) dotyczy około 8 proc. kobiet ciężarnych. Szczególnie niebezpieczny jest przypadek, gdy do pęknięcia pęcherza owodniowego dochodzi przed 37. tygodniem ciąży. Określa się to wtedy jako przedwczesne pęknięcie błon płodowych przed terminem – PPROM. Z jednej strony warto podkreślić, że na szczęście dotyka to zaledwie 3 proc. kobiet w ciąży (7-20 proc. ciąż mnogich). Z drugiej, jest to przyczyna nawet jednej trzeciej wszystkich ciąż zakończonych przedwcześnie.

Dlaczego PPROM jest tak niebezpieczny? Gdy do niego dojdzie, znacznie wzrasta ryzyko infekcji wewnątrzmacicznych – co ważne, im okres pomiędzy pęknięciem błon a porodem jest dłuższy, tym ryzyko to staje się większe. Co więcej, wnioskując z powyższych informacji, wiąże się z tym także wysokie ryzyko wcześniactwa, zaburzeń układu oddechowego czy sepsy. Niestety, PPROM często wiąże się z poważnymi powikłaniami i śmiertelnością wśród urodzonych w związku z nim noworodków.

Co zwiększa ryzyko wystąpienia PROM?

– infekcje intymne matki
– zbyt wczesne oddzielenie się łożyska
– ciąża mnoga
– zakażenia wewnątrzowodniowe
– krwawienia w czasie ciąży
– PROM w poprzedniej ciąży
– niekompetencja/niewydolność szyjki macicy
– amniopunkcja
– palenie papierosów
– i inne

Rozpoznanie PROM – diagnostyka

Kobiety zaniepokojone dużym wyciekiem płynu, który zwykle następuje nagle lub poczuciem, że nieustannie z ich dróg rodnych wyciekają niewielkie ilości owego płynu, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Wytyczne wskazują, że podstawą w zakresie diagnostyki PROM jest wywiad oraz badanie fizykalne (badanie ginekologiczne nie powinno być przeprowadzane – podwyższa ryzyko infekcji). Do badanie wykorzystuje się zwykle wzierniki, co pozwala m.in. ocenić płyn oraz pobrać materiał do ewentualnych testów laboratoryjnych. W przypadku, gdy pojawiają się wątpliwości, wskazane może być także wykonanie badania ultrasonograficznego i bardziej złożonych analiz wydzieliny.

Rozwiązań, jakie mogą w tym zakresie zaproponować lekarze, jest wiele. Zależą one głównie od wieku ciąży oraz ewentualnych innych dolegliwości. Co jednak ważne, nieraz udaje się taką ciążę utrzymać przez dłuższy, potrzebny do zapewnienia większego bezpieczeństwa czas. Konieczna jest jednak jak najszybsza konsultacja i specjalistyczna opieka.

Źródła:

– Knapik, D., Olejek, A.,Analiza wydzieliny szyjkowo-pochwowej w diagnostyce przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, Ginekologia Polska 2011, 82, 50-55 [dostęp: 14.11.2019] LINK

– Plucińska, A., Hajduczenia, M., Pastusiak, M., Kowalik, M., Miechowicz, I., Szymankiewicz, M., Wpływ przedwczesnego pęknięcia błon płodowych (PROM) na stan noworodka, Ginekologia Polska 2010, 81, 277-282 [dostęp: 14.11.2019] LINK

parents.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".