fbpx
Przejdź do treści

Projekty „Ciąża plus” oraz „Dieta mamy”, czyli bezpłatne leki i lepsze jedzenie w szpitalach

Refundacja nie obejmie witamin oraz suplementów diety – pixabay.com

Rząd planuje wprowadzić przepisy, które umożliwią kobietom bezpłatny dostęp do leków najczęściej stosowanych w trakcie ciąży. Oprócz tego przyszłe matki otrzymają lepsze posiłki w szpitalach.

Refundacja w ramach „Ciąży plus” obejmie leki wydawane na receptę, stosowane m.in. przy leczeniu nadciśnienia, cukrzycy ciążowej oraz pomagające utrzymać ciążę.

Lista refundowanych preparatów powinna pojawić się w ciągu 4 miesięcy od wejścia ustawy w życie. Wiadomo, że nie znajdą się na niej witaminy oraz suplementy diety.

Newsweek szacuje, że projekt będzie kosztował państwo 20 milionów zł rocznie. Refundacja ma przysługiwać od momentu stwierdzenia ciąży i może poprawić sytuację materialną wielu kobiet. Z drugiej strony istnieje ryzyko, iż zaczną nadużywać leków – to z kolei wiązałoby się z szeregiem groźnych następstw.

„Ciąża plus” i „Dieta mamy”

Oprócz „Ciąży plus” resort zdrowia przygotował także program „Dieta Mamy”. Zgodnie z jego założeniami, posiłki wydawane na oddziałach ginekologii, położnictwa oraz patologii ciąży będą znacznie lepszej jakości.

Tę poprawę łatwo wyrazić w liczbach: dzienna stawka żywieniowa ma wzrosnąć z 14 do 32 zł, dodatkowo ciężarne kobiety zyskają możliwość bezpłatnego skonsultowania się z dietetykiem.

Niestety program „Dieta Mamy” jest w fazie pilotażowej, co oznacza, że potrwa jedynie dwa lata i nie obejmie wszystkich kobiet przebywających na ww. oddziałach.

Niedawno wszedł w życie jeszcze jeden przepis. Dotyczy on rodziców czuwających przy chorym dziecku oraz opiekunów osób niepełnosprawnych. Szpitale nie mogą już obciążać ich kosztami za łóżko, pościel, odzież ochronną oraz korzystanie łazienki – te wydatki pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Na podstawie: rynekzdrowia.pl, medexpress.pl, fakt.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Bartosz Jaster

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat i badacz historii, miłośnik literatury faktu. Członek Fundacji Rozszczepowe Marzenia, niosącej pomoc dzieciom z wadami wrodzonymi.