fbpx
Przejdź do treści

Program dopłat do in vitro w Gdańsku ze spektakularnymi efektami

Invicta in vitro Gdańsk
Fotkomokvm/ 123RF Zdjęcie Seryjne

O narodzinach blisko 160 dzieci swoich pacjentów informują specjaliści z Kliniki INVICTA, jednego z głównych realizatorów miejskiego programu dofinansowania leczenia niepłodności dla mieszkańców Gdańska. Od początku trwania projektu, dzięki pomocy Urzędu Miasta, na świat przyszło w sumie ok. 240 maluchów. Rodzice dzieci skorzystali dopłaty do zabiegów in vitro.

Program ratusza ruszył pod koniec 2017 roku, a obecnie trwa druga jego edycja. Inicjatywa od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem par starających się o potomstwo. W ramach wsparcia pacjenci mogą liczyć na dofinansowanie do specjalistycznych zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 5 tyś. złotych.

W tym roku, za sprawą pandemii koronawirusa, na kilka tygodni konieczne było wstrzymanie niektórych procedur. Teraz jednak, gdy pojawiły się nowe rekomendacje towarzystw medycznych, pary znów mogą korzystać z zabiegów in vitro. Jak informują przedstawiciele Kliniki INVICTA, w placówce w 2020 roku w ramach kontraktów przewidziano na ok. 200 programów z dopłatą. – Lista chętnych pacjentów zapełnia się bardzo szybko, ale cały czas jeszcze przyjmujemy nowe pary. Im szybciej ktoś się zgłosi, tym większe szanse na rozpoczęcie leczenia jeszcze w tym roku – mówi Patrycja Witt, kierownik Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA w Gdańsku.

Są piękne rezultaty

Narodziny małych Gdańszczan poczętych dzięki wsparciu z Urzędu Miasta to nie jedyne sukcesy programu. Kolejnych kilkanaścioro dzieci przyjdzie na świat w czasie wakacji. Ponad 40 kobiet jest obecnie w ciąży. – Skuteczność leczenia metodą in vitro w grupie pacjentek do 35 roku życia wynosi nawet 72%. Tyle pań zachodzi w ciążę już po pierwszym zabiegu. W pozostałych grupach wiekowych blisko połowa par doczeka się upragnionych dwóch kresek – mówi Patrycja Witt. – Wykorzystujemy cały nasz potencjał, wiedzę, ponad 20-letnie doświadczenie i innowacyjne metody, by pomagać osobom doświadczający niepłodności. I każdy sukces, każda informacja o szczęściu naszych pacjentów, którzy zostają rodzicami, to niesamowita radość.

Jak zaznacza przedstawicielka kliniki, konstrukcja programu wychodzi naprzeciw potrzebom par, których sytuacja jest szczególnie skomplikowana. Pacjenci, których leczenie wymaga zastosowania specjalistycznych procedur, jak diagnostyka genetyczna zarodków czy dodatkowe zabiegi wspierające implantację, dzięki dopłacie mogą znacznie obniżyć koszty terapii. – Wielu osobom otwiera to drogę do uzyskania fachowej pomocy i spełnienia marzeń o rodziniedodaje Witt.

Kto i na jakich warunkach może skorzystać

Program miejski skierowany jest do par (kobieta i mężczyzna w związku małżeńskim lub partnerskim) mieszkających na terenie Gdańska i rozliczających się w tym mieście z podatków. Warunkiem jest stwierdzenie wskazań do zabiegu in vitro – gdy leczenie innymi metodami nie daje rokowań lub w przeszłości nie doprowadziło do ciąży. Konieczne jest przejście kwalifikacji medycznej. Dodatkowo, kobieta powinna mieć między 20 a 40 lat (dopuszcza się kwalifikację kobiet do 42 roku życia i ew. pacjentek od 18 roku życia poddawanych leczeniu gonadotoksycznemu).

W programie przewidziano dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do trzech procedur in vitro. Koszty m.in. dodatkowych badań laboratoryjnych, konsultacji specjalistycznych, procedur uzupełniających terapię (diagnostycznych, zabiegowych, embriologicznych) pozostają po stronie pary.

Bezpieczne in vitro w dobie koronawirusa

Złagodzenie obostrzeń dotyczących leczenia, nie oznacza końca epidemii. Klinika musi podjąć szereg działań minimalizujących ryzyko zakażenia. Na etapie kwalifikacji, a także podczas leczenia, zwłaszcza na kluczowych jego etapach, pacjentów kierujemy na dodatkowe badania – testy serologiczne i genetyczne – wykluczające infekcję koronawirusem – mówi Patrycja Witt. – Wdrożyliśmy też szereg innych, dodatkowych procedur zwiększających bezpieczeństwo pacjentów i personelu.

W praktyce oznacza to m.in. zmianę organizacji pracy klinik, wprowadzenie tzw. triażu, ograniczenie liczby osób przebywających na miejscu, regularną dezynfekcję przestrzeni, klamek, przedmiotów, uruchomienie specjalnych urządzeń odkażających powietrze (z filtrami hepa, jonizacją i lampami UV), realizację części wizyt w sposób zdalny, zabezpieczenie środków ochrony osobistej dla personelu i osób przebywających w klinice itp. To spore zmiany, jednak wszystkie są potrzebne, by zapewnić bezpieczeństwo leczenia ­– podsumowuje kierowniczka Kliniki INVICTA.

Pacjenci, którzy chcieliby uzyskać więcej informacji o programie dofinansowania w Klinice INVICTA w Gdańsku mogą kontaktować się poprzez infolinię 58 58 58 801 lub odwiedzić stronę www.klinikainvicta.pl.

Źródła: eshre.eu / ptmrie.org.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane przez podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.