fbpx
Przejdź do treści

Antykoncepcja jako profilaktyka raka szyjki macicy?

Antykoncepcja jako profilaktyka raka szyjki macicy?
fot.Pixabay

Naukowcy z Uniwersytetu Houston wykazali, że MPA (octan medroksyprogesteronu) – substancja czynna dostępnych na rynku preparatów antykoncepcyjnych – może znaleźć zastosowanie w profilaktyce raka szyjki macicy.

Więcej zastosowań MPA

 Jak dotąd octan medroksyprogesteronu stosowany był jako substancja antykoncepcyjna i wspomagająca leczenie endometriozy. Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w American Journal of Pathology przez naukowców z Uniwersytetu Houston, substancja może być pomocna w profilaktyce raka szyjki macicy, szczególnie wśród kobiet, które mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej. 

Badacze wykazali, że MPA skutecznie zapobiega rozwojowi raka szyjki macicy u myszy, u których stwierdzono obecność zmian przedrakowych, może nawet prowadzić do cofnięcia się zmian. 

MPA hamuje namnażanie się komórek przedrakowych i prowadzi do ich obumierania. Potwierdzono rolę receptora progesteronowego w powstawaniu komórek przedrakowych (CIN) w obrębie szyjki macicy. U myszy transgenicznych HPV, u których receptor progesteronowy został zmodyfikowany genetycznie i nie działa prawidłowo, pozytywny efekt działania MPA nie został zaobserwowany. 

Zamiast szczepionki

To odkrycie dostarcza podstaw do dalszych badań klinicznych, które mogą przyczynić się do skuteczniejszej profilaktyki raka szyjki macicy. Taka forma profilaktyki raka szyjki macicy mogłaby być dobrodziejstwem dla kobiet, które mają utrudniony dostęp do szczepionek przeciwko HPV.

– Szczepionki przeciwko HPV są dostępne od 13 lat, mimo to liczba pacjentek zgłaszających się do lekarza w stadium zmian przednowotworowych (CIN) oraz nowotworowych z powodu HPV nie zmniejszyła się znacząco. Wysokie koszty i brak globalnego programu szczepień ograniczyły stosowanie tych szczepionek. Pilnie potrzebna jest nieinwazyjna i skuteczna metoda leczenia CIN – powiedział główny badacz, dr Sang-Hyuk Chung z University of Houston w Teksasie.

Źródło: The American Journal of Phatology


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.