fbpx
Przejdź do treści

Problemy z tarczycą – tych znaków ostrzegawczych nie można bagatelizować!

problemy z tarczycą
fot. 123rf.com

Tarczyca, a właściwie gruczoł tarczycowy, znajduje się u dołu szyi, przed tchawicą. Kształtem i wielkością przypomina dużego motyla. Tarczyca odpowiada za produkcję hormonów – trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4), które sterują przemianą materii w tkankach i narządach organizmu. Tarczyca, podobnie jak każdy inny narząd w organizmie, może zacząć nieprawidłowo funkcjonować. Kiedy warto przyjrzeć się jej dokładniej?

Niepokojące sygnały a choroby tarczycy

Choroby tarczycy dzielimy na te związane z jej nadczynnością lub niedoczynnością.  Niestety ludzie stosunkowo często nie domyślają się, że z gruczołem tarczycowym dzieje się coś niepokojącego, ponieważ objawy towarzyszące chorobie traktują np. jako oznaki starzenia się czy codziennego stresu.

„Zmęczenie, uczucie zimna lub gorąca, wypadanie włosów, nagły przyrost lub utrata masy ciała, kołatanie serca, biegunka lub problemy z cyklem miesiączkowym mogą sygnalizować problemy z tarczycą” – powiedział adiunkt z Boston University School of Medicine, Sun Lee.

Jak to zostało już wspomniane, we współczesnym świecie wiele osób zmęczenie, osłabienie czy kłopoty z pamięcią traktuje jako „coś naturalnego”. Jednak zawsze w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę spowodowane są wymienione wyżej objawy.

Co ważne, jeśli w Twojej rodzinie są osoby, które zmagały się z problemami z tarczycą, warto byś tym bardziej miał/a ją pod kontrolą.  

Badanie tarczycy

Nie ma żadnych zaleceń dotyczących rutynowych badań przesiewowych tarczycy. Stąd też tak ważne jest, by udać się konsultację lekarską, jeśli pojawi się któryś z niepokojących objawów.

Lekarz w pierwszej kolejności najprawdopodobniej wykona palpacyjne badanie tarczycy i oprócz podstawowych badań krwi zleci wykonanie dokładniejszych testów. Może zlecić badanie krwi w celu sprawdzenia poziomów TSH, T3 lub T4 lub przeciwciał tarczycowych, które mogą sygnalizować autoimmunologiczną chorobę tarczycy, taką jak choroba Hashimoto. Z kolei badanie ultrasonograficzne tarczycy pozwala sprawdzić, czy nie ma ewentualnych guzków tarczycy.

Co jednak ważne: „Zdecydowana większość guzków, zwłaszcza jeśli są poniżej jednego centymetra, jest w 95% całkowicie łagodna. Nadal jednak ważne jest, aby mieć świadomość, że one tam są i okresowo je monitorować ” – słowa Naresha Rao, lekarza medycyny rodzinnej, cytuje portal huffpost. Warto przy tym pamiętać, że problemy z tarczycą mogą wystąpić w różnym wieku (w tym wspomniane guzki).

Problemy z tarczycą – styl życia idzie z pomocą

Jak mówi Cheryl Rosenfeld, członkini Amerykańskiego Stowarzyszenia Endokrynologii Klinicznej: „Ważne, aby pamiętać, że oprócz zdrowego, zbilansowanego żywienia i wystarczającej ilości ruchu, nie ma żadnej specjalnej diety tarczycowej, którą powinieneś stosować”.

Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co w przypadku problemów z tarczycą oznacza owa „zdrowa dieta”, opowiada o tym na naszym portalu dietetyczka Magdalena Czyrynda-Koleda. Zobacz e-learning – TUTAJ.

Źródło: huffpost

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.