fbpx
Przejdź do treści

Prestiżowa nagroda Polek za Czarny Poniedziałek – świat dostrzegł walkę o prawa kobiet!

Barbara Nowacka i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z partii Razem zostały uhonorowane prestiżową nagrodą magazynu “Foreign Policy”. Dostały one tytuł “Global Thinkers” za wkład w organizację Czarnego Poniedziałku. Wcześniej tytuł ten otrzymywali między innymi Barack Obama, papież Franciszek, czy Angela Merkel.

Świat widzi!

Ostatnie miesiące nie są najłatwiejsze dla polskich kobiet. Z drugiej jednak strony, tak wiele z nas postanowiło w końcu głośno mówić o swoich potrzebach, ale przede wszystkim o prawach. Czarny Poniedziałek połączył kobiety z bardzo różnych środowisk. Szczególnie głośno było o planach całkowitego zakazu aborcji, ale co ważne – poruszone zostały też inne kwestie dotyczące praw reprodukcyjnych. #TAKdlaINVITRO to jeden z postulatów, który śmiało wygłaszały ubrane na czarno kobiety oraz, co niezwykle istotne, także towarzyszący im mężczyźni.

Black Monday

Czarny Poniedziałek miał miejsce 3-ego października 2016 roku. Inspiracją do tego wydarzenia był strajk islandzkich kobiet sprzed 41 lat. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Barbara Nowacka były jednymi z bardziej zaangażowanych w to osób. To między innymi dzięki nim tysiące ludzi protestowało na polskich ulicach. Na oficjalnej stronie „Foreign Policy” czytamy, że działaczka partii Razem, na kilka dni przed głównym protestem, przemawiała do tłumu zgromadzonego przed wejściem do Parlamentu. Mówiła wtedy, że zapowiedzi tak drakońskiej polityki „zamienią lekarzy w strażników więziennych”. Przytoczono też cytat Barbary Nowackiej, które powiedziała, że tego typu prawo „cofnie Polskę do czasów średniowiecza”.

Polki zostały uhonorowane w kategorii “The Challengers”. W wolnym tłumaczeniu można powiedzieć więc o nich: „prowokatorki”. Są to pierwsze kobiety z naszego kraju, które znalazły się na prestiżowej liście magazynu. Jako pierwszy rodak nagrodzony był w 2012 roku Radosław Sikorski “za mówienie prawdy, nawet kiedy nie jest to dyplomatyczne”, jak przypomina „Gazeta.pl”.

Prestiż

Tytuł „Globalnych myślicieli” jest niezwykle ważny. Uhonorowanych zostaje nim co roku 100 znaczących nazwisk. Na liście znalazły się dotąd takie osoby, jak podkreśleni już wyżej, Barack Obama, papież Franciszek, czy Angela Merkel. Co ciekawe, Kanclerz Niemiec wyróżniona została także i w tym roku w kategorii „The Decision-Makers” („Decydenci”) za „utrzymywanie uchylonych drzwi”. We wcześniejszych latach nagradzani byli także między innymi Umberto Eco, Bill Gates i Mark Zuckerberg.

Barbara Nowacka napisała na swoim Facebooku:

 Czuję się zaszczycona i wyróżniona faktem, iż w tegorocznym zestawieniu znalazłam się tam wraz z Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z partii Razem za nasze zaangażowanie w walkę o prawa kobiet w Polsce.

Jest to nagroda symboliczna, gdyż prawdziwymi laureatkami są wszystkie kobiety, które nie zgodziły się na ograniczanie ich praw i wolności; które mimo deszczu i zimna protestowały przeciw nieludzkim pomysłom zagrażającym ich życiu i zdrowiu; które potrafiły zmobilizować się nawet w małych miejscowościach, by głośno dopominać się o swoją godność.

Cieszy fakt, że ta kobieca energia z Czarnych Protestów została zauważona i doceniona na świecie, a polskie kobiety znalazły się wśród tak wybitnych osób jak Justin Trudeau czy Angela Merkel.

Gratuluję Agnieszce Dziemianowicz-Bąk, gratuluję również wszystkim zaangażowanym w komitet Ratujmy Kobiety, a także wszystkim, którym los polskich kobiet nie był obojętny. Brawo MY!

Rzeczywiście warto być dumnym z Polek. Dzięki tego typu nagrodom dowiadujemy się, że świat zauważa to, co dzieje się w polskim społeczeństwie. Że nie milczymy, kiedy nie ma w nas zgody na podejmowane decyzje. Że mamy siłę i bierzemy sprawy w swoje ręce. Że nie chowamy się pod czarne parasole.

Poniżej Barbara Nowacka specjalnie dla nas – zapraszająca na Czarny Protest

Źródła: Foreign Policy / Gazeta.pl

Foto: Foreign Policy

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".