Przejdź do treści

Preparat „na pamięć” może prowadzić do poronień – ostrzegają naukowcy

Preparat "na pamięć" może prowadzić do poronień - ostrzegają naukowcy
Winpocetyna jest syntetycznym odpowiednikiem substancji, która naturalnie znajduje się w ekstrakcie z barwinka pospolitego. – fot.123rf

Preparat „na pamięć” może prowadzić do poronień. Amerykańska Agencja Żywności i Leków wydała oświadczenie, w którym ostrzega, że preparat poprawiający koncentrację i pamięć może zwiększać ryzyko poronienia i prowadzić do uszkodzenia płodu.

Preparat “na pamięć”

Preparaty mające poprawiać pamięć i koncentrację, które zawierają winpocetynę nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży – ostrzega Agencja Żywności i Leków (FDA). Zawarta w preparacie substancja naraża płód na nieodwracalne uszkodzenia i może doprowadzić do poronienia. Raport National Institute of Health and National Toxicology Program informuje o udowodnionej w badaniach na zwierzętach toksyczności winpocetyny. 

Na opakowaniach produktu oraz w materiałach marketingowych dotyczących preparatów zawierających winpocetynę powinna znajdować się informacja, że nie należy stosować ich w ciąży – uważają eksperci z FDA. Dodają, że suplementy dietetyczne powinny zawierać wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego, takie jak ekstrakty z jadalnych roślin. Winpocetyna nie powinna się w nich znaleźć zgodnie z amerykańskim prawem, natomiast brak stosownej informacji o jej obecności może być postrzegany jako wprowadzanie w błąd konsumenta. 

Co to jest winpocetyna?

Winpocetyna jest syntetycznym odpowiednikiem substancji, która naturalnie znajduje się w ekstrakcie z barwinka pospolitego – rośliny, która stosowana jest w zielarstwie głównie w celu obniżenia ciśnienia krwi. 

Raport National Institute of Health and National Toxicology, do którego odwołuje się FDA opisuje skutki stosowania winpocetyny u ciężarnych szczurów i królików. Spożywanie przez nie preparatu prowadziło do spowolnionego rozwoju oraz obniżonej wagi płodu i zwiększało prawdopodobieństwo spontanicznego poronienia.

Parametry krwi u ciężarnych zwierząt, które zażyły winpocetynę  były podobne do tych, które rejestruje się u ludzi po zażyciu jednej dawki tej substancji. Z tego badacze wyciągają wniosek, że ciężarne kobiety mogą doświadczać podobnych konsekwencji zażycia substancji, co szczury i króliki. 

Zapowiadane są dalsze badania nad wpływem winpocetyny na płód, jednak naukowcy już teraz nie polecają preparatów zawierających tę substancję kobietom w ciąży i zamierzają wyegzekwować stosowne oznaczenia suplementów. 

Źródło: Sciencealert

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka. W wolnym czasie czyta, najchętniej z kotem na kolanach, trenuje roller derby i fotografuje.

Najnowsze artykuły