fbpx
Przejdź do treści

Preparat „na pamięć” może prowadzić do poronień – ostrzegają naukowcy

Preparat "na pamięć" może prowadzić do poronień - ostrzegają naukowcy
Winpocetyna jest syntetycznym odpowiednikiem substancji, która naturalnie znajduje się w ekstrakcie z barwinka pospolitego. – fot.123rf

Preparat „na pamięć” może prowadzić do poronień. Amerykańska Agencja Żywności i Leków wydała oświadczenie, w którym ostrzega, że preparat poprawiający koncentrację i pamięć może zwiększać ryzyko poronienia i prowadzić do uszkodzenia płodu.

Preparat “na pamięć”

Preparaty mające poprawiać pamięć i koncentrację, które zawierają winpocetynę nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży – ostrzega Agencja Żywności i Leków (FDA). Zawarta w preparacie substancja naraża płód na nieodwracalne uszkodzenia i może doprowadzić do poronienia. Raport National Institute of Health and National Toxicology Program informuje o udowodnionej w badaniach na zwierzętach toksyczności winpocetyny. 

Na opakowaniach produktu oraz w materiałach marketingowych dotyczących preparatów zawierających winpocetynę powinna znajdować się informacja, że nie należy stosować ich w ciąży – uważają eksperci z FDA. Dodają, że suplementy dietetyczne powinny zawierać wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego, takie jak ekstrakty z jadalnych roślin. Winpocetyna nie powinna się w nich znaleźć zgodnie z amerykańskim prawem, natomiast brak stosownej informacji o jej obecności może być postrzegany jako wprowadzanie w błąd konsumenta. 

Co to jest winpocetyna?

Winpocetyna jest syntetycznym odpowiednikiem substancji, która naturalnie znajduje się w ekstrakcie z barwinka pospolitego – rośliny, która stosowana jest w zielarstwie głównie w celu obniżenia ciśnienia krwi. 

Raport National Institute of Health and National Toxicology, do którego odwołuje się FDA opisuje skutki stosowania winpocetyny u ciężarnych szczurów i królików. Spożywanie przez nie preparatu prowadziło do spowolnionego rozwoju oraz obniżonej wagi płodu i zwiększało prawdopodobieństwo spontanicznego poronienia.

Parametry krwi u ciężarnych zwierząt, które zażyły winpocetynę  były podobne do tych, które rejestruje się u ludzi po zażyciu jednej dawki tej substancji. Z tego badacze wyciągają wniosek, że ciężarne kobiety mogą doświadczać podobnych konsekwencji zażycia substancji, co szczury i króliki. 

Zapowiadane są dalsze badania nad wpływem winpocetyny na płód, jednak naukowcy już teraz nie polecają preparatów zawierających tę substancję kobietom w ciąży i zamierzają wyegzekwować stosowne oznaczenia suplementów. 

Źródło: Sciencealert

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka, redaktorka prowadząca Magazyn ChBR. Po godzinach trenuje Roller Derby, fotografuje i opiekuje się kotami.