fbpx
Przejdź do treści

Prenatalny test na ojcostwo

Testy na ojcostwo wykonuje się zwykle dopiero po urodzeniu dziecka. Uzyskuje się przez to zmniejszenie ryzyka powikłań ciąży, które mogą wystąpić w czasie wykonywania testu. Amerykańska firma Natera opatentowała innowacyjny sposób przeprowadzania prenatalnego testu na ojcostwo podczas ciąży.

Tradycyjna metoda testów na ojcostwo wykonywanych podczas ciąży, jest związana z przeprowadzaniem badań prenatalnych – amniopunkcji lub biopsji kosmówki. Są one zalecane w przypadku podejrzenia wystąpienia u płodu wad genetycznych oraz u kobiet w ciąży w starszym wieku.

Mogą być wykonywane od 12 tygodnia ciąży, a pobrany podczas badania materiał może również służyć do wykonania testu na ojcostwo. Związane jest z nimi ryzyko poronienia (u 0,3 – 1% kobiet), więc nie są one rutynowo zalecane i powinny być wykonywane przez doświadczonego lekarza.

Innowacyjny test jest bezinwazyjny. Do jego przeprowadzania niezbędna jest krew matki oraz domniemanego ojca. Test opiera się na analizie swobodnie krążącego DNA płodu obecnego w krwioobiegu matki.

Test można wykonać już od 10 tygodnia ciąży, kiedy w krwi matki znajduje się wystarczająco DNA dziecka do przeprowadzenia jednoznacznej analizy. Charakteryzuje się on taką samą skutecznością, jak tradycyjne metody, czyli 99,9% przy potwierdzeniu ojcostwa oraz 100% przy jego wykluczaniu.

Najważniejszą zaletą tego testu jest zachowanie wysokiej skuteczności analizy przy jednoczesnym bezpieczeństwie dla płodu. Wadą zaś jest konieczność pobrania krwi od matki oraz od ojca, nie jest możliwe wykorzystanie „mikrośladów”, czyli m.in. włosów czy chusteczek do nosa.

Źródło: www.testDNA.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Wielgus

farmaceutka