fbpx
Przejdź do treści

Prawo pracy – na jakie ułatwienia możesz liczyć podczas leczenia niepłodności?

W Kodeksie pracy istnieją przepisy, z których skorzystanie może ułatwić życie podczas leczenia – fot. 123rf

Leczenie niepłodności to długi i nieprzewidywalny proces. Może wymagać częstych i powtarzających się nieobecności w pracy. Na jakie ułatwienia może liczyć przyszła mama? Czy prawo pracy wspiera starających się? Warto udać się po poradę do prawnika. Kilka przydatnych informacji można znaleźć na blogu radcy prawnego Moniki Sikory „kobieto pracuj”.

Po pierwsze trzeba wiedzieć, że przepisy prawa pracy nie traktują niepłodności w jakiś specjalny sposób, a jedynie jak każdą inną chorobę. Także w przypadku niezdolności do pracy przysługuje zwolnienie lekarskie, czyli tzw. L4.

Informować o leczeniu, czy nie?

Nie trzeba informować pracodawcy o leczeniu niepłodności. Wybór należy do ciebie. Jedno jest pewne: pracodawca nie ma prawa wymagać informacji o twoim stanie zdrowia, a w szczególności nie ma prawa domagać się informacji czy starasz się o dziecko, czy konieczne jest leczenie i czy podchodzisz do in vitro.

Jednak w zależności od stosunków w pracy, czasami warto powiedzieć – można się pozytywnie zaskoczyć i liczyć na pomoc współpracowników, np. w organizowaniu zastępstw, wprowadzeniu elastycznych godzin pracy lub pracy na zasadzie home office w wybrane dni.

Już podczas pierwszych wizyt w klinice porozmawiaj z lekarzem prowadzącym, by opisał Ci przebieg proponowanego leczenia. Ważne żebyś wiedziała co cię czeka i jak mogą kształtować się twoje nieobecności w pracy, choćby w ogólnym zarysie: jak często mogą mieć miejsce, ile mogą trwać i jak często próby mogą być powtarzane. Być może uda ci się z góry zaplanować urlop na dane dni.

Indywidualny rozkład czasu pracy zgodnie z art. 142 kp

W Kodeksie pracy istnieją przepisy, z których skorzystanie może ułatwić wam życie podczas leczenia. Radca prawny, Monika Sikora, zwraca szczególną uwagę na art. 142 Kodeksu pracy – instytucja indywidualnego rozkładu czasu pracy. Zgodnie z nim: 

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty.

Jak to wygląda w praktyce?

Wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy najczęściej dotyczy:

• godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy (np. zamiast 8:00-16:00 to będzie 9:00-17:00),

• w przypadku równoważnego systemu czasu pracy – liczby godzin pracy w poszczególnych dniach,

• rozkładu dni wolnych od pracy (np. zamiast w piątek praca będzie świadczona w sobotę),

• elastycznego czasu pracy (art. 140(1) Kp)

• wprowadzenia przerwy w pracy w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, niezależnie od 15-minutowej przerwy, gdy czas pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin (art. 134 Kp)

Źródło: kobietopracuj.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.