fbpx
Przejdź do treści

Praca klinik leczenia niepłodności w czasie zagrożenia koronawirusem – co muszą wiedzieć pacjentki i pacjenci?

kliniki leczenia niepłodności koronawirus
Fot: Dmitrii Shironosov / 123RF

Jak pracują kliniki leczenia niepłodności w czasie zagrożenia koronawirusem? Czy i jakie wizyty są wstrzymane? Które zabiegi będą przebiegać planowo? Poznaj informacje prosto ze źródeł!

Organizacja pracy w klinikach InviMed w okresie zagrożenia koronawirusem

Kliniki InviMed informują swoich pacjentów i pacjentki na specjalnej podstronie www. Najważniejsze bieżące komunikaty to:

 • Realizowane będą tylko te wizyty, badania i zabiegi, których wykonanie jest kluczowe dla zdrowia i życia pacjentów.
 • Wizyty i badania umówione do końca marca zostają odwołane z wyjątkiem wizyt oraz procedur pacjentek w trakcie stymulacji oraz stwierdzonej ciąży po in vitro/inseminacji.
 • Ze wszystkimi pacjentami, których wizyty zostały lub zostaną odwołane, kliniki pozostają w kontakcie i gdy tylko zagrożenie koronawirusem zostanie zażegnane, skontaktują się z nimi w celu umówienia nowego terminu wizyty.

Na stronie znajdziemy też informacje o tym, że wszyscy pracownicy klinik zostali poinstruowani, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u pacjentek. Wzmożone są wszelkie działania zabezpieczające – dotyczą one także pacjentów, np.:

Do kliniki przyjdź bez osoby towarzyszącej – w klinice mogą przebywać tylko pacjenci, którzy są bezpośrednio objęci leczeniem (na punkcję przychodzi para, na transfer – sama pacjentka).

Komunikat: LINK
Godziny pracy: LINK

Praca Klinik Invicta w okresie pandemii

„Cały czas prowadzimy konsultacje i diagnostykę laboratoryjną wszystkich pacjentów planujących rozpoczęcie lub kontynuację leczenia” – podają przedstawiciele Klinik INVICTA.

„Zapewniamy niezbędną opiekę i ciągłość leczenia wszystkim niepłodnym parom, które są w trakcie procesów medycznych – także wykorzystując najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne podczas wideo-konsultacji” – dodają.

W celu zminimalizowania kontraktu bezpośredniego, wprowadzono następujące zmiany:

 • zaleca się odbywanie wizyt zdalnie (video, telefon); w klinice realizowane są tylko konsultacje bezwzględnie wymagające obecności osobistej;
 • pacjenci umawiani są na oddanie materiału do badań oraz badania USG na konkretną godzinę;
 • uruchomione zostały dodatkowe punkty pobrań – brak oczekiwania na pobranie;
 • badania USG realizowane są przez przeszkolone położne, a nagranie omawiane z lekarzem zdalnie;
 • prowadzona jest bieżąca kontrola zdrowia pracowników mających kontakt z pacjentami;
 • w jednym czasie w klinice obecny jest tylko kilkuosobowy zespół niezbędnego personelu.

W kontekście zagrożenia koronawirusem w Klinikach zostały wdrożone działania prewencyjne polegające m. in. na kontroli stanu zdrowia pacjentów, bieżącej dezynfekcji pomieszczeń i przedmiotów, udostępnieniu płynów dezynfekujących , zachowaniu odpowiedniej odległości między pacjentami w poczekalniach, uruchomieniu dodatkowych oczyszczaczy powietrza z systemem filtrów, jonizacją, lampami UV niwelujących wirusy, bakterie i inne drobnoustroje w miejscach pobytu pacjentów .

„Z uwagi na wspólne bezpieczeństwo, prosimy, by do Kliniki nie przychodzić z osobami towarzyszącymi (w tym z dziećmi, jeśli ich nie dotyczy porada/badanie). Jeśli wystąpią niepokojące objawy mogące świadczyć o zakażeniu, bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i nie pojawianie się w Klinice” – czytamy na stronie www.

Źródło (strona na bieżąco aktualizowana): LINK
Informacje o wideo-konsultacjach: LINK

Jak w czasie pandemii pracuje Centrum Płodności FertiMedica?

„Nasza placówka jest otwarta, ale ograniczamy ilości przyjęć pacjentów oraz godziny pracy przychodni” – mówi w rozmowie z nami założycielka Centrum Płodności FertiMedica, Marta van der Toolen. „W grafikach pozostawiamy pacjentki, które z uwagi na swoją sytuację medyczną muszą kontynuować terapię (czyli głównie są to panie w stymulacji do zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego) oraz kobiety w ciąży. Jesteśmy też oczywiście otwarci na sprawy awaryjne. Początkowo są one jednak rozpatrywane poprzez konsultację telefoniczną z lekarzem i to on decyduje, czy pacjentka powinna przyjść do kliniki czy nie”.

Biorąc pod uwagę terapię, wiele kobiet dopytuje się o zaplanowany transfer. „Decyzję w sprawie transferu podejmuje para, po rozmowie z lekarzem. Nie znany jest wpływ koronowirusa na płód, stąd też zarażenie się nim może być ryzykowne dla dziecka. Pacjentki są o tym informowane i jeśli mimo to chcą podejść do transferu, jest to możliwe. Wtedy zalecane jest podjęcie najwyższych środków bezpieczeństwa w kwestii izolacji pacjentki od potencjalnych źródeł zakażenia. Na razie większość naszych pacjentek jest zdecydowana na transfer. Pragnienie zostania mamą jest bardzo silne. Rozumiem to w pełni i mam nadzieję, że wszystkie Panie, którym uda się zajść teraz w ciążę pozostaną w domach i nie zarażą się wirusem.” – słyszymy.

Podsumowując, wszystkie badania, konsultacje i zabiegi, które nie muszą się odbyć, nie odbędą się. Wizyty te będą miały wyznaczone nowe terminy, jednak jak słyszymy: „Nie wiemy, jak długo będziemy pracowali w takim trybie, stąd też na razie po prostu je odwołujemy. Nie zapisujemy żadnych nowych pacjentek i tym samym zostawiamy pierwszeństwo zapisu tym, których wizyty obecnie zostają odwołane” – dodaje Marta van der Toolen.

Organizacja pracy w Klinice Kriobank w okresie zagrożenia koronawirusem

Z informacji uzyskanych w Klinice Kriobank wynika, że decyzją właściciela, dra Kuczyńskiego, klinika nie przyjmuje teraz pacjentek pierwszorazowych. Z kolei panie, które obecnie są w procesie stymulacji, nie muszą się obawiać – ich procedura będzie kontynuowana.

Po wejściu na stronę kliniki pojawia się komunikat: „W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19, Klinika Kriobank wprowadza ograniczenia do niezbędnego minimum w przyjmowaniu Pacjentów. W związku z tym Klinika będzie funkcjonowała w nienormowanych godzinach pracy” – oznacza to, że klinika pracuje od godz. 8:00 do ostatniego pacjenta (których jest obecnie mniej).

Dla  wspólnego bezpieczeństwa klinika radzi, aby:

 • Pacjenci nie wymagający pilnej konsultacji, planujący rozpoczęcie procedur medycznych oraz powracający z zagranicy przełożyli termin wizyty na późniejszy.
 • Pacjenci zgłaszali się na wizyty lekarskie bez osób towarzyszących, jeżeli ich obecność nie jest wymagana.
 • W przypadku wystąpienia objawów chorobowych (gorączka, kaszel, katar, bóle mięśni, duszności) pacjenci proszeni są o telefoniczne przełożenie wizyty i nie pojawianie się w Klinice.
 • Osoby odwiedzające Klinikę proszone są o skorzystanie z dyspensera z płynem odkażającym stojącym przy wejściu.

Źródło: kriobank.pl

Informacja od Klinik Gameta – czego mogą spodziewać się pacjenci i pacjentki w najbliższym czasie?

Szanowni Państwo,

W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń koronawirusem, który może wywoływać chorobę COVID-19, kliniki Gameta będą przestrzegać dodatkowych zasad postępowania, które mają na celu bezpieczeństwo naszych Pacjentów i Pracowników.

 • Będziemy realizować wizyty, zabiegi i procedury laboratoryjne, które są niezbędne dla zdrowia i życia pacjentów oraz bezpieczeństwa komórek rozrodczych i zarodków. W szczególnych sytuacjach niektóre wizyty mogą mieć zmieniane terminy, w zależności od rekomendacji instytucji państwowych, towarzystw naukowych oraz zmian w harmonogramach pracy. Pacjenci, których terminy wizyt zostaną zmienione, będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu telefonicznego z koordynatorem medycznym, lekarzem prowadzącym lub lekarzem dyżurnym. Z odpowiednim wyprzedzeniem ustalimy plan postępowania.
 • Badania nasienia niezbędne w procesie diagnostycznym naszych Pacjentów będą realizowane bez zmian.
 • Jesteśmy zmuszeni do ograniczenia badań pobieranych w punkcie pobrań krwi do Pacjentów ze skierowaniami od lekarzy pracujących w klinikach Gameta. Rekomendujemy odbiór wyników badań on-line. Lekarze również mają dostęp do Państwa wyników.
 • Pacjentom już leczonym rekomendujemy zaprzestać terapii immunomodulacyjnych, jeśli z jakichkolwiek powodów są stosowane w uzupełnieniu leczenia niepłodności, gdyż w okresie zagrożenia epidemicznego może to być groźne dla zdrowia i życia.

Ponadto w celu zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego czujemy się zobowiązani do wdrożenia odpowiednich procedur zapobiegawczych w rejestracji, holu głównym oraz podczas wizyt lekarskich w naszych klinikach. Prosimy o bezwzględne stosowanie się do następujących środków zapobiegawczych:

1) Obecność na terenie kliniki została ograniczona tylko do osób, których dotyczy wizyta lekarska lub zabieg. Osoby towarzyszące nie mogą wchodzić na teren kliniki.

2) Przed podejściem do rejestracji należy:
a. Pozostawić na wieszaku okrycie wierzchnie.
b. Umyć ręce we wskazanej toalecie (mycie rąk przez minimum 30 sekund zgodnie z rekomendacjami GIS).

3) Podczas przyjęcia w rejestracji, pobrań krwi i podczas wizyty lekarskiej:
a. Pracownicy mogą być wyposażeni w dodatkowe środki ochrony osobistej.
b. Zapraszamy Państwa pojedynczo.
c. Niektórzy pacjenci mogą być poproszeni o wypełnienie dodatkowych oświadczeń związanych z przyjmowanymi lekami.
d. Prosimy zachować odpowiedni dystans od osoby zajmującej się Państwem oraz od innych Pacjentów.

4) Jeżeli mieli Państwo kontakt z osobą chorą, zakażoną, macie Państwo podejrzenie takiego kontaktu lub wystąpiły u Państwa którekolwiek z objawów, takich jak gorączka, suchy kaszel, duszność, zmęczenie lub ból mięśni, prosimy o niezgłaszanie się na wizytę i niezwłoczny kontakt telefoniczny oraz zastosowanie się do zaleceń opublikowanych na stronie https://gis.gov.pl/. My zaś przeniesiemy Państwa wizytę na inny termin.

Kliniki Gameta

Jak w czasie pandemii pracuje Klinika Bocian?

Czy są realizowane planowane wizyty i zabiegi? Jakie zabezpieczenia przed zarażeniem przewiduje klinika?

Na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 w naszym kraju i podejmujemy działania, które mają za zadanie zapewnić ochronę, ale i sprawny przebieg leczenia pacjentów Kliniki Bocian. Podjęliśmy również szereg działań prewencyjnych mających na celu dodatkowe zabezpieczenie pacjentów, jak i naszych pracowników m.in. poprzez ograniczenie liczby osób przebywających jednocześnie w placówkach, kontrolę stanu zdrowia pacjentów, dodatkową dezynfekcję pomieszczeń, zapewnienie pacjentom dostępu do płynów dezynfekujących do rąk. Pacjenci z objawami grypopodobnymi, jak i osoby, które w ostatnim czasie wróciły z krajów, gdzie występuje wysoka zachorowalność na COVID-19 proszeni są także o przełożenie terminu wizyty.

Decyzje dotyczące dalszego przebiegu leczenia z każdym pacjentem podejmujemy indywidualnie w ścisłym porozumieniu z lekarzem. Pozostajemy również z pacjentami w stałym kontakcie telefonicznym. Sytuacja w kraju zmienia się dosyć dynamicznie, w zależności od jej rozwoju będziemy podejmowali dalsze działania.

Bartosz Mrugacz
Dyrektor ds. Rozwoju Klinik Bocian

Zalecenia dla pacjentów Kliniki nOvum w czasie zagrożenia koronawirusem

Przychodnia nOvum na swojej stronie internetowej opublikowała szereg zaleceń dla pacjentów.

Przede wszystkim, o przełożenie wizyty na inny termin proszone są osoby o podwyższonym ryzyku zachorowania, czyli takie, u których pojawiła się gorączka, powróciły z zagranicy lub miały kontakt z osobą chorą.

Aktualnie realizowane są jedynie konsultacje, badania i zabiegi u pacjentów będących w trakcie procedur wspomaganej prokreacji oraz w ramach profilaktyki onkologicznej (oncofertility)

Klinika apeluje do pacjentek, aby ze względu na znikomą wiedzę o wpływie zakażenia COVID-19 na przebieg ciąży oraz zdrowie matki i dziecka, unikać zachodzenia w ciążę do czasu uzyskania pewności o braku zakażenia.

Dodatkowo przychodnia nOvum wprowadziła specjalne zasady obsługi pacjentów, m.in. należą do nich:

 • Pacjenci proszeni są o przychodzenie na 10 minut przed wizytą bez osób towarzyszących, o ile nie jest to konieczne.
 • Przy wejściu, w szatni, następuje obowiązkowy pomiar temperatury.
 • Prosimy o zdezynfekowanie rąk z wykorzystaniem płynów znajdujących się podajnikach.
 • Witamy się bez podania rąk.

Pracownicy Przychodni Lekarskiej nOvum zastrzegają sobie prawo do pogłębionego wywiadu medycznego oraz dodatkowych badań w celu zidentyfikowanie potencjalnie chorych osób.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: LINK

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.