fbpx
Przejdź do treści

Pozycje porodowe. Ile ich jest i czym się od siebie różnią?

Każdy poród naturalny przebiega inaczej, jednak każdy z nich składa się z trzech faz. – fot. Canva

Pozycja porodowa w znacznym stopniu wpływa na przebieg porodu. Niezwykle istotne jest, aby kobieta znalazła najdogodniejsze dla siebie ułożenie, w którym w najmniejszym stopniu będzie odczuwała ból. Nie ma jednej, konkretnej, polecanej pozycji, dlatego przed porodem warto zapoznać się z każdą z nich.

Fazy porodu

Każdy poród naturalny przebiega inaczej, jednak każdy z nich składa się z trzech faz.

W pierwszej fazie szyjka macicy powoli rozwiera się, pojawiają się skurcze, które w miarę upływu czasu stają się coraz silniejsze.

Kiedy rozwarcie szyjki wyniesie 10 cm, oznacza, że właśnie rozpoczyna się druga faza. Pęka pęcherz płodowy, pojawiają się skurcze parte, przyszła mama ma świadomość aktywnego udziału w porodzie.

Po urodzeniu dziecka, ma miejsce trzecia, ostatnia faza zwana fazą łożyskową. Urodzenie łożyska trwa zazwyczaj od 5 do 25 minut. W każdej z faz porodu kobieta odczuwa ból o innym natężeniu i na każdym etapie wskazane jest przyjęcie innej pozycji porodowej.

Pozycje porodowe – pozycje wertykalne

Wertykalna pozycja porodowa to spionizowana pozycja zgodną z fizjologią kobiety, rodząca może przybrać ją w pierwszej i drugiej fazie porodu.

Badania dowodzą, że porody mające miejsce w tejże właśnie pozycji są aż o 35% krótsze od tych w pozycji leżącej. Działanie grawitacji ułatwia dziecku przyjście na świat, następuje szybsze rozszerzenie szyjki macicy.

W początkowej fazie porodu rodząca może skorzystać z prysznica – woda łagodzi ból i daje uczucie relaksu. Wiele kobiet, w celu rozluźnienia mięśni macicy, delikatnie podskakuje na piłce. Wskazane jest również siedzenie na piłce i kołysanie się na boki.

Kręcenie biodrami sprawia, że główka dziecka szybciej trafi do kanału rodnego. Należy pamiętać o stabilnym podparciu się nogami, tak aby nie stracić równowagi. W tym przypadku niezwykle pomocna okaże się także obecność osoby towarzyszącej.

Pozycje porodowe – pozycja podparta/pozycja w klęku

Kiedy skurcze są już zdecydowanie silniejsze i rodzącej ciężko samodzielnie stać, warto wypróbować pozycję podpartą. Kobieta klęczy na szeroko rozstawionych nogach i opiera się na wyprostowanych rękach.

W większości przypadków pozycja w klęku wybierana jest intuicyjnie przez rodzącą. Dzięki temu, że nacisk główki na krocze kobiety jest nieco mniejszy, zmniejsza się ryzyko pęknięcia krocza.

Popularną metodą porodu jest również kucanie, jednak w tym przypadku niezbędna jest pomoc osoby towarzyszącej. Rozluźnienie krocza przyspieszy poród, dzięki czemu niemowlę może urodzić się nawet bez parcia.

Pozycje porodowe -pozycja leżąca

Podczas parcia wiele kobiet przyjmuje pozycję leżącą. Mimo iż z punktu widzenia rodzącej jest to pozycja najwygodniejsza, to nie wpływa ona korzystnie na tempo porodu.

Leżenie zmniejsza nacisk główki na szyjkę macicy, a ustawienie dziecka w kanale rodnym wydłuża się. Jeśli poród przebiega w pozycji leżącej, warto położyć się na boku, dzięki czemu w czasie parcia możliwe są ruchy kości krzyżowej.

Pozycje porodowe – pozycja siedząca

Rodząca może również przeć w pozycji siedzącej nawet na łóżku porodowym. Ważne, aby stopy nie znajdowały się wyżej od kolan, tak aby kanał rodny nie kierował się ku górze.

Parcie w pozycji siedzącej polecane jest kobietom zmagającym się z bólami kręgosłupa.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.