fbpx
Przejdź do treści

Poznań coraz bliżej samorządowego in vitro

– Uważam, że w obecnej sytuacji, gdy rząd wycofał się ze zobowiązania złożonego wcześniej przez państwo, samorząd jest jedynym miejscem, gdzie można wspierać tę metodę. Powinniśmy pokazać, że my słowa dotrzymujemy – zapowiada Marek Sternalski, szef poznańskiego klubu radnych Platformy Obywatelskiej w rozmowie z Głosem Wielkopolski.

Coraz więcej polskich samorządów zapowiada finansowanie in vitro z własnej kieszeni. Jednym z siewców takiego pomysłu jest Poznań. Mimo, że inicjatywa spotkała się z dużym entuzjazmem nie tylko Poznaniaków, ale i wielu Polaków, działacze samorządowi są podzieleni.

Poznań zapłaci za in vitro? (czytaj tutaj…) – Są różnice zdań, dotyczące niektórych spraw związanych z finansowaniem in vitro przez miasto, ale na pewno ta sprawa nie podzieli klubu radnych Platformy – powiedział Sternalski w rozmowie z Głosem Wielkopolskim. Klub Platformy dyskutował nad tym już osiem razy i powoli pojawia się światełko w tunelu. – Niektórzy radni mają wątpliwości, czy samorząd to właściwe miejsce do realizowania tego rodzaju projektów. Ich zdaniem to zadanie rządowe tłumaczy szef poznańskiego klubu radnych i dodaje, że „uda się znaleźć kompromis, który umożliwi realizację tego pomysłu w Poznaniu”.  Kompromis, o jakim mówi Sternalski, polega na stworzeniu programu, łączącego wiele działań prorodzinnych. Jednym z jego elementów będzie wspieranie rodzin poprzez udzielenie pomocy finansowej przy zapłodnieniu in vitro.  Zadanie należy do władzy wykonawczej, a więc obejmie je swoim zwierzchnictwem prezydent Poznania.

– Chcemy jednak, by propozycje rozwiązań prorodzinnych wychodziły także z Rady Miasta. Z pewnością w przygotowanie tego programu zaangażuje się komisja rodziny– zapewnia Sternalski w wywiadzie dla Głosu Wielkopolski. Wszelkie pomysły mają być konsultowane z rodzinami starającymi się o dziecko. Program ma być gotowy już w maju tego roku, a więc przed zakończeniem ministerialnego programu refundacyjnego in vitro. Magda Dubrawska

Źródło: Głos Wielkopolski

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.