fbpx
Przejdź do treści

Późna implantacja – czy może być przyczyną poronień?

Implantacja zarodka to moment, w którym zapłodniona komórka jajowa wszczepia się w błonę śluzową macicy – fot. 123RF

Implantacja zarodka, czyli czas, w którym zapłodniona komórka jajowa wszczepia się w błonę śluzową macicy, ma ogromny wpływ na dalszy rozwój ciąży. Odpowiednio przygotowana wyściółka macicy i prawidłowy poziom hormonów w organizmie w momencie implantacji zapewniają zarodkowi optymalne warunki do rozwoju.

Mniej więcej w połowie cyklu miesięcznego w organizmie kobiety dochodzi do owulacji, podczas której dojrzała komórka jajowa jest uwalniania z jajnika.

Jajeczko jest zdolne do zapłodnienia tylko przed około 24 godziny. Jeśli w tym czasie nie „spotka się” z plemnikiem, obumrze i zostanie wydalone podczas miesiączki. Jeśli natomiast dojdzie do zapłodnienia, komórka powędruje wzdłuż jajowodu do macicy, gdzie zarodek będzie mógł bezpiecznie rosnąć i dojrzewać.

Co to jest implantacja?

Implantacja, czyli inaczej zagnieżdżenie zarodka, to moment, w którym zapłodniona komórka jajowa umiejscawia się w błonie śluzowej macicy. Do implantacji dochodzi zazwyczaj od sześciu do dziesięciu dni (a według niektórych źródeł do 12 dni) po zapłodnieniu, a cały proces trwa około 48 godzin.

Podczas implantacji kobieta może odczuwać zmęczenie i skurcze brzucha. U niektórych pań w momencie zagnieżdżenia zarodka pojawia się również plamienie spowodowane przerwaniem naczyń krwionośnych w ścianie macicy.

Warto wiedzieć: Krwawienie implantacyjne występuje przed terminem spodziewanej miesiączki, a wydzielina jest skąpa i ma jaśniejsze zabarwienie w porównaniu z krwią menstruacyjną.

O późnej implantacji mówimy wtedy, gdy nastąpiła po dziesięciu dniach od zapłodnienia.

Przyczyny późnej implantacji

Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, późna implantacja występuje aż pięciokrotnie częściej u kobiet, które palą papierosy.

Za późną implantację odpowiadają także aberracje chromosomowe.

Czy późna implantacja może prowadzić do poronienia?

Dotychczasowe obserwacje potwierdzają, że późne zagnieżdżenie zarodka znacznie zwiększa ryzyko poronienia. Zgodnie z wynikami badań opublikowanymi na łamach czasopisma „New England Journal of Medicine”, ryzyko poronienia wzrasta, jeśli do zagnieżdżenia zarodka doszło dziewięć dni po zapłodnieniu. W 9. dobie ryzyko to wynosi 13%, w 10. już 26%, a w 11. dobie 52%. Po 11. dniu prawdopodobieństwo utraty ciąży sięga 82%.

Wciąż trwają jednak badania, które mają wyjaśnić zależność pomiędzy późną implantacją a utratą ciąży. Eksperci podejrzewają, że sam moment późnego zagnieżdżenia zarodka nie jest bezpośrednią przyczyną poronień.

Należy pamiętać, że najczęstszą przyczyną utraty ciążywady genetyczne embrionu oraz anomalie chromosomowe. Te czynniki mogą z kolei przyczynić się do późnej implantacji.

Według innej teorii za późne zagnieżdżenie zarodka mogą odpowiadać nieprawidłowości w błonie śluzowej macicy.

Źródła: parenting.firstcry.com / verywellfamily.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.