fbpx
Przejdź do treści

Poziom TSH u matki wpływa na rozwój mózgu dziecka – wykazali naukowcy

TSH matki wpływa na rozwój mózgu dziecka - wykazali naukowcy z Holandii
fot.Pixabay

Poziom hormonów tarczycy u kobiet w ciąży jest ściśle związany z rozwojem mózgu u płodu. Nieprawidłowa czynność tarczycy może prowadzić do nieprawidłowości neurologicznych i wpływać na przyszłą inteligencję i funkcje poznawcze dziecka.

Czynność tarczycy na początku ciąży

W ciągu pierwszych 18-20 tygodni ciąży, kiedy w mózgu płodu w szybkim tempie powstają komórki nerwowe, TSH transferowane jest przez łożysko od matki. 

Mimo, że wykazano już wpływ dysfunkcji tarczycy na rozwój płodu, wciąż nie znane jest okno czasowe, w którym nieprawidłowa czynność tarczycy matki wywiera największy wpływ na rozwijający się układ neurologiczny płodu, w tym na mózg. 

Badanie z Rotterdamu

Celem badaczy z Erasmus University Medical Center w Rotterdamie było ustalenie, czy moment ciąży, w którym pojawiają się u kobiety nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem tarczycy ma znaczenie dla rozwoju neurologicznego płodu. 

Naukowcy przeprowadzili badanie kohortowe, do którego zakwalifikowali 1981 par matka-dziecko. Kobiety urodziły dzieci w Rotterdamie w latach 2001-2006 i przed ciążą nie miały zaburzonego poziomu hormonu TSH i nie były leczone z powodu nieprawidłowej czynności tarczycy. Analizowane były dane dotyczące poziomu TSH i FT4 we wczesnej i bardziej zaawansowanej ciąży oraz wyniki badania MRI, któremu dzieci zostały poddane w wieku 10 lat.  

Badacze uwzględnili czynniki, które potencjalnie mogłyby wpływać na przekłamanie wyników, takie jak: wiek matek, ich pochodzenie etniczne, miejsce zamieszkania, styl życia (np. palenie papierosów), płeć dziecka. 

Wyniki badania

Poziom TSH u matki był odwrotnie skorelowany z całkowitą i korową objętością istoty szarej u dziecka w wieku 10 lat, czyli zawyżony poziom TSH u matki powoduje, że istota szara ma mniejszą objętość u dziecka.  W zależności od etapu ciąży, korelacja ta była silniejsza (8 tydzień ciąży) lub słabsza (14 tydzień ciąży). 

Istota szara (substancja szara) to skupisko komórek nerwowych, które razem z istotą białą buduje układ nerwowy. Kora mózgowa, najbardziej rozwinięta część układu nerwowego, jest zbudowana z istoty szarej. Odpowiada za funkcje poznawcze, język, inteligencję i pamięć, mieszczą się w niej ośrodki odpowiedzialne za takie umiejętności, jak myślenie abstrakcyjne, planowanie działania, czytanie i pisanie.

Stężenie FT4 matki w żadnym momencie ciąży nie miało wpływu na objętość istoty szarej u dziecka w wieku 10 lat. 

Naukowcy zwracają uwagę na to, że zarówno za wysoki, jak i za niski poziom TSH ma znaczenie dla rozwoju istoty szarej u płodu. Póki co u wykazano, że zawyżony poziom TSH, szczególnie we wczesnej ciąży hamuje rozwój istoty szarej. Jednak fakt, że mózg płodu jest wrażliwy na stężenie TSH matki pozwala przypuszczać, że również obniżony poziom hormonu nie pozostaje dla płodu obojętny. 

Źródło: NCBI

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka, redaktorka prowadząca Magazyn ChBR. Po godzinach trenuje Roller Derby, fotografuje i opiekuje się kotami.