fbpx
Przejdź do treści

Poziom beta hCG po poronieniu – jak długo spada?

beta hCG po poronieniu
Fot Jarun Ontakrai/ 123RF Zdjęcie Seryjne

Poronienie to trudne doświadczenie, po którym kobieta musi mieć czas, by dojść do siebie – zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Ustabilizować musi się m.in. sytuacja hormonalna, w tym poziom hormonu beta hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Jak długo spada poziom beta hCG po poronieniu i co warto o tym procesie wiedzieć?

Hormon beta hCG produkowany jest przede wszystkim w trakcie ciąży, za co odpowiada kosmówka łożyska (produkcja rozpoczyna się po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy). Wzrasta w czasie pierwszego trymestru, kiedy to jego poziom we krwi podwaja się średnio co 48-72 godziny. Dzieje się tak mniej więcej do 11-13 tygodnia ciąży, by po tym czasie nastąpił spadek. Do końca ciąży plasuje się on jednak na dość wysokim poziomie, co zapewnia utrzymanie się ciąży oraz rozwój płodu.

Co istotne, to właśnie poziom beta hCG sprawdzają domowe testy ciążowe – wykonuje się je z moczu. Stężenie opisywanego tu hormonu można obserwować również dzięki badaniu z krwi, które pozwala określić dokładny wynik i tym samym sprawdzić, czy odpowiada to normom przyjętym dla danego tygodnia ciąży. „Wartość poniżej 5 mIU/ml wyklucza ciążę, natomiast powyżej 5 mlU/ml potwierdza ją” – pisaliśmy na naszym portalu [TUTAJ].

Poziom beta hCG po poronieniu

Biorąc pod uwagę fakt, że jest to hormon bezpośrednio związany z ciążą, co dzieje się z jego poziomem po poronieniu? Jak szybko spada i na co warto zwrócić uwagę?

  • W ciągu pierwszych kilku dni po poronieniu hormon beta hCG gwałtownie spada, lecz później tempo to staje się wolniejsze – spadek do zera może potrwać tygodnie (często 4-6 tygodni).
  • Nie ma określonego tempa spadku beta hCG po poronieniu – jest to kwestia indywidualna.
  • Im w momencie poronienia poziom hormonu był wyższy, tym dłużej zajmie jego redukcja w organizmie.
  • Tempo spadania poziomu beta hCG zależy m.in. od tego, w jaki sposób zakończyła się ciążą. Badania wskazują, że u kobiet, które miały wykonany zabieg usunięcia nieprawidłowej ciąży, poziom beta hCG szybciej wracał do punktu wyjścia niż u pań, które zastosowały np. środki medyczne, chociażby tabletki mające na celu wywołanie skurczów. [1]
  • Czy jednorazowe sprawdzenie poziomu hormonu beta hCG ma sens? Nie do końca, ponieważ istotna jest tutaj obserwacja tendencji – jeśli jest spadkowa, jest to dobrym znakiem (po wykonaniu badania po raz pierwszy, warto jest je powtórzyć po kilku dniach).

Czy poziom beta hCG po poronieniu nie spada za wolno?

Co może być przyczyną zbyt wolnego tempa spadku? Mogą być to pozostałości tkanki ciążowej w macicy, które nie zostały całkowicie usunięte po poronieniu, przedwcześnie zakończonej ciąży czy aborcji. Będąc w organizmie kobiety, wciąż wydzielają hCG. Zwykle stosuje się wtedy farmakoterapię, która ma na celu oczyszczenie macicy lub odpowiednie zabiegi. Co istotne, inne przyczyny podwyższonego poziomy beta hCG są znacznie rzadsze, jest to np. ciążowa choroba trofoblastyczna.

Najważniejsze jednak, aby nie martwić się na zapas – jeśli masz jakiekolwiek obawy, porozmawiaj o tym z lekarzem.

Źródła:
1. romper.com / 2. pytania.abczdrowie.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, w latach 2020-2021 redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka UW, magistrantka psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki „Kobiety bez diety".