fbpx
Przejdź do treści

Poronienie nawykowe – przyczyny i skuteczność leczenia

Poronienie, czyli skończenie ciąży przed ukończeniem 22 tygodnia, w wyniku wydalenia obumarłego zarodka lub płodu, to niezwykle trudna sytuacja dla każdej kobiety. Jak wygląda leczenie w przypadku poronienia nawykowego i jaka jest jego skuteczność? Wyjaśnia Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk – Kierownik Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.

Czym jest poronienie nawykowe?

Poronienie nawykowe to sytuacja, w której dochodzi do trzech lub więcej poronień bezpośrednio po sobie.

O poronieniu nawykowym, inaczej nawracającym, mówimy nawet w przypadku, gdy kobieta posiada już potomstwo. Ośrodek INVICTA, to jedno z niewielu miejsc w Polsce specjalizujących się w leczeniu par doświadczających poronień nawykowych. 

Poronienie nawykowe – przyczyny

– Skuteczność terapii poronień uzależniona jest od przyczyny poronienia – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk. Właściwa diagnoza i odpowiednie leczenie, dla wielu par są jedyną szansą na posiadanie upragnionego potomstwa.  

Najczęstsze przyczyny poronień:

·      Genetyczne – nieprawidłowa liczba lub struktura chromosomów zarodka to genetyczna przyczyna poronień. W przypadku większości genetycznych poronień nawykowych stwierdza się aberracje chromosomowe i mutacje jednogenowe płodu. 

·      Immunologiczne – do jednej z częstszych przyczyn poronień nawracających możemy zaliczyć zaburzenia równowagi odpowiedzi immunologicznej, a także nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.

·      Hormonalne – kobiety z zaburzeniami hormonalnymi często doświadczają poronień nawykowych. W większości przypadków problem dotyczy nieprawidłowego przebiegu faz cyklu miesiączkowego. Do prawidłowego procesu implantacji zarodka i właściwego rozwoju ciąży we czesnym etapie konieczna jest prawidłowa funkcja ciałka żółtego. 

·      Anatomiczne – jedną z przyczyn poronień nawykowych są wady wynikające z nieprawidłowości w budowie układu rodnego kobiety – zrosty wewnątrzmaciczne, wrodzone wady macicy, mięśniaki macicy, endometrioza i niewydolność ciśnieniowo – szyjkowa. 

Metody i skuteczność leczenia po poronieniu nawykowym

  • Zapłodnienie pozaustrojowe – jedną z metod leczenia stosowaną po poronieniu nawykowym jest in vitro. W przypadku wysokiej rezerwy jajnikowej, szansa na zdrową ciążę wynosi aż 40-50%. 
  • Leczenie hormonalne – w przypadku zdiagnozowania zaburzeń hormonalnych, podjęte zostaje leczenie farmakologiczne. Skuteczność suplementacji progesteronem i estrogenami zazwyczaj przynosi pozytywne efekty już w pierwszym cyklu starań. 
  • Terapia immunosupresyjna – kobiety, u których przyczyną poronienia nawykowego okazał się czynnik immunologiczny poddawane są terapii immunosupresyjnej, która u części par przynosi oczekiwane rezultaty.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.