fbpx
Przejdź do treści

Poród w wodzie – wywiad z doulą

Poród w wodzie
Fot. 123rf

Większość kobiet, która przygotowuje się do porodu naturalnego, deklaruje chęć rodzenia w wodzie. Dlaczego? To – oprócz oddechu i ruchu – ważny element aktywnego porodu. Co więcej, woda to naturalny środek łagodzący ból porodowy. Jak przygotować się do porodu w wodzie? O czym warto pamiętać? Opowiada trenerka i doula, Agata Golenda.

Alina Windyga-Łapińska: Dlaczego warto decydować się na poród w wodzie?

Agata Golenda: Lepiej nie nastawiać się, że tylko tak będziemy rodzić, gdyż w trakcie porodu może wyniknąć wiele nieoczekiwanych sytuacji. Jeśli jednak poród przebiega fizjologicznie (nie ma potrzeby stałego zapisu KTG, nie ma ryzyka niedotlenienia wewnątrzmacicznego dziecka, nie odchodzą „zabrudzone” wody płodowe) warto spróbować skorzystać z rodzenia w wodzie. Korzyści jest wiele, a najważniejsze to sprawniejszy i mniej bolesny poród.

O czym trzeba pamiętać podczas takiego porodu?

Przez cały czas pobytu rodzącej w wodzie, bezwzględnie trzeba monitorować temperaturę wody (powinna wynosić 35-36 °C) i otoczenia (ok. 25-26 °C), by uniknąć hipertermii. Pamiętamy również o spożywaniu większej ilości płynów.

Czy poród w wodzie może odbywać się w domu?

Oczywiście! Jeśli warunki ku temu sprzyjają, warto wypożyczyć basen porodowy – jest wygodniejszy od wanny, łatwiej zmienia się w nim pozycje. Łatwiejszy jest dostęp do rodzącej – zarówno dla osoby towarzyszącej, jak i położnej. W porodach domowych korzystanie z wody jest jednym z fundamentów działania, niesie ogrom korzyści.

Jak osoba towarzysząca (partner/doula) może aktywnie pomóc?

Wsparcie kobiety na każdym etapie porodu jest niezwykle istotne. Należy asekurować rodzącą przy wchodzeniu i wychodzeniu z wody, obserwować jej samopoczucie, podawać wodę do picia, ocierać pot z czoła, wycierać ciało, masować, pomagać stosować techniki oddechowe i wspierać słownie. A w razie sytuacji awaryjnej szybko zainterweniować.

Jak należy przygotować się do porodu w wodzie? Jakie akcesoria trzeba mieć ze sobą?

Jako doula i trenerka, każdej kobiecie, która jest w ciąży fizjologicznej, zalecam odpowiednio dobraną aktywność fizyczną. To pomaga przygotować się do aktywnego porodu, również w wodzie. Biorąc pod uwagę właśnie tego typu poród, warto spakować do torby porodowej dodatkowy ręcznik, ciepły szlafrok (by uniknąć różnicy temperatur po wyjściu z wody), antypoślizgowe klapki, a dla komfortu można założyć górę od kostiumu kąpielowego lub top sportowy.

W najnowszym numerze magazynu Chcemy Być Rodzicami przeczytasz cały wywiad z doulą Agatą Golendą.


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

Agata Golenda

Kobieta pełna pasji i inspiracji, mama dwóch synów. Trenerka pracująca z kobietami w ciąży i młodymi mamami. Doula i hipnodoula, wspiera w macierzyństwie – w ciąży, porodzie i po porodzie. Pomysłodawczyni studia dla mam Mamoiselle.

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.