fbpx
Przejdź do treści

Poród w maseczce? Jest informacja wprost z Ministerstwa Zdrowia

poród w maseczce
Fot nicoletaionescu/ 123RF

Poród w czasach epidemii koronawirusa wiąże się z jeszcze większą liczbą znaków zapytania i niepokojów niż zwykle. Jednym z nich jest maseczka – czy kobieta rodząca ma obowiązek jej noszenia? Fundacja Rodzić po Ludzku otrzymała oficjalną odpowiedź od Ministerstwa Zdrowia.

Poród w maseczce?

23. kwietnia Fundacja Rodzić po Ludzku wysłała do Ministerstwa Zdrowia pismo, które nawiązywało do pojawiających się informacji, iż kobietom rodzącym nakazuje się zakładanie maseczek ochronnych w trakcie porodu. [źródło]

Wcześniejsza wypowiedź Ministerstwa, przytoczona w piśmie Fundacji, brzmiała:

Zgodnie z opinią Konsultanta Krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii ze względów praktycznych kobieta rodząca co do zasady nie powinna mieć obowiązku noszenia maseczki.

Oczywiście, pojawiły się przy tym wyjątki, jak poród kobiety, która przebywa w kwarantannie (w trakcie diagnostyki zakażenia) lub jest poddana izolacji w związku z potwierdzonym zakażeniem. Należy też przy tym pamiętać, że obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy wszystkich osób przebywających w miejscach ogólnodostępnych – tak więc rodzących, które znajdują się m.in. na Izbie Przyjęć, również. Wspomniane wyżej: „nie powinna mieć obowiązku” odnosi się więc do sali porodowej.

Stanowisko to zostało potwierdzone 28. kwietnia. Jak czytamy w oficjalnym piśmie od Ministerstwa Zdrowia:

Zgodnie ze stanowiskiem Konsultanta Krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii z dnia 27 kwietnia br., w przypadku indywidualnej sali porodowej kobieta rodząca w I, II lub III okresie porodu może przebywać bez maski ochronnej. Wyjątek stanowią rodzące w trakcie kwarantanny lub izolacji. Powyższe informacje zostały przekazane wszystkim ordynatorom oddziałów ginekologiczno-położniczych za pośrednictwem Konsultantów Wojewódzkich w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

źródło – strona Fundacji Rodzić po Ludzku

Jest to stanowisko zbieżne z tym, jakie zajmuje sama Fundacja, co podkreśla poniższy post:

Bieżąca sytuacja pod lupą

Bieżąca sytuacja jest non stop monitorowana przez specjalistów. Stąd też co rusz pojawiają się nowe doniesienia, wyjaśnienia, wskazówki – warto być z nimi na bieżąco. Przed kilkoma dniami (25. kwietnia) pojawiło się m.in. nowe stanowisko Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) dotyczące leczenia niepłodności w okresie epidemii – pisaliśmy o nim tutaj: KLIK.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".