Poród w czasach epidemii koronawirusa wiąże się z jeszcze większą liczbą znaków zapytania i niepokojów niż zwykle. Jednym z nich jest maseczka – czy kobieta rodząca ma obowiązek jej noszenia? Fundacja Rodzić po Ludzku otrzymała oficjalną odpowiedź od Ministerstwa Zdrowia.
Poród w maseczce?
23. kwietnia Fundacja Rodzić po Ludzku wysłała do Ministerstwa Zdrowia pismo, które nawiązywało do pojawiających się informacji, iż kobietom rodzącym nakazuje się zakładanie maseczek ochronnych w trakcie porodu. [źródło]
Wcześniejsza wypowiedź Ministerstwa, przytoczona w piśmie Fundacji, brzmiała:
Zgodnie z opinią Konsultanta Krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii ze względów praktycznych kobieta rodząca co do zasady nie powinna mieć obowiązku noszenia maseczki.
Oczywiście, pojawiły się przy tym wyjątki, jak poród kobiety, która przebywa w kwarantannie (w trakcie diagnostyki zakażenia) lub jest poddana izolacji w związku z potwierdzonym zakażeniem. Należy też przy tym pamiętać, że obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy wszystkich osób przebywających w miejscach ogólnodostępnych – tak więc rodzących, które znajdują się m.in. na Izbie Przyjęć, również. Wspomniane wyżej: „nie powinna mieć obowiązku” odnosi się więc do sali porodowej.
Stanowisko to zostało potwierdzone 28. kwietnia. Jak czytamy w oficjalnym piśmie od Ministerstwa Zdrowia:
Zgodnie ze stanowiskiem Konsultanta Krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii z dnia 27 kwietnia br., w przypadku indywidualnej sali porodowej kobieta rodząca w I, II lub III okresie porodu może przebywać bez maski ochronnej. Wyjątek stanowią rodzące w trakcie kwarantanny lub izolacji. Powyższe informacje zostały przekazane wszystkim ordynatorom oddziałów ginekologiczno-położniczych za pośrednictwem Konsultantów Wojewódzkich w dziedzinie położnictwa i ginekologii.
źródło – strona Fundacji Rodzić po Ludzku
Jest to stanowisko zbieżne z tym, jakie zajmuje sama Fundacja, co podkreśla poniższy post:
Bieżąca sytuacja pod lupą
Bieżąca sytuacja jest non stop monitorowana przez specjalistów. Stąd też co rusz pojawiają się nowe doniesienia, wyjaśnienia, wskazówki – warto być z nimi na bieżąco. Przed kilkoma dniami (25. kwietnia) pojawiło się m.in. nowe stanowisko Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) dotyczące leczenia niepłodności w okresie epidemii – pisaliśmy o nim tutaj: KLIK.
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!