fbpx
Przejdź do treści

Poród przedwczesny lub przedłużający się – czy zależą od progesteronu?

progesteron poród

Nowe badania przeprowadzone przez National Institutes of Health wykazały, że zaburzenia wytwarzania progesteronu mogą powodować u niektórych ciężarnych poród przedwczesny lub przedłużający się.

Badanie na myszach – opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences – dostarcza nowatorskich spostrzeżeń, istotnych przede wszystkim w kontekście opracowywania terapii zapobiegających przedwczesnym porodom lub porodom przedłużającym się. Naukowcy są pewni, że podczas ciąży progesteron pomaga zapobiegać skurczom macicy i przedwczesnemu rozpoczęciu porodu.  Wcześniejsze badania wykazały, że progesteron reguluje również procesy związane z zapoczątkowaniem porodu i wpływa na szlaki molekularne związane z utrzymaniem prawidłowego przebiegu ciąży.  

Przedwczesny poród problemem społecznym 

Warto podkreślić, że poród przedwczesny dotyka 10% wszystkich ciąż i jest główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności noworodków na całym świecie. Naukowcy wskazali, że opieka spowodowana porodami przedwczesnymi może wiązać się z wysokimi kosztami społecznymi i ekonomicznymi, a wcześniaki są narażone na większe ryzyko wystąpienia zaburzeń, od ślepoty po problemy neurologiczne. Przedłużający się poród zwiększa zaś m.in. ryzyko infekcji czy pęknięcia macicy, i finalnie może doprowadzić do cesarskiego cięcia. Przedwczesny poród, jak i ten przedłużający się, są więc kluczowymi – z punktu widzenia zdrowia publicznego – problemami związanymi z ciążą.

Wskazuje się więc, że leczenie progesteronem może okazać się skuteczne w zapobieganiu przedwczesnemu porodowi. Pomóc może także w trakcie przedłużającego się porodu.  Co ważne, jeśli chodzi o II okres porodu, o braku w postępie mówimy wtedy, gdy trwa on ponad 2 godziny u kobiet, które rodzą po raz pierwszy, i ponad godzinę u wieloródek. Ważna jest w tym czasie także obserwacja przesuwania się dziecka w dół kanału rodnego – jeśli nie zachodzą w tym zakresie zmiany, możemy uznać, że ma miejsce właśnie braku postępu czy wręcz zatrzymanie porodu. Zaś w przypadku III okres porodu (czyli od chwili porodu dziecka do momentu wydalenia popłodu) – u większości kobiet trwa on krócej niż 10 minut. Jeśli przekracza 30 minut, mówimy o przedłużonym III okresie porodu.

Niniejsza publikacja rzuca światło na to, jak hormony wpływają na poród i co się z tym wiąże, mogą być stosowane w celu pomocy kobietom, gdy macica rozpoczyna poród zbyt wcześnie lub przez zbyt długi okres czasu – mówi współautorka publikacji Mary Peavey z wydziału położnictwa i ginekologii na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill.

Źródło: Science Daily / Ginekologia Polska / Smyk.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.