fbpx
Przejdź do treści

Wasze pomysły: 5 sposobów na ból endometriozy

Jak złagodzić ból endometriozy - 5 porad

Ból to nieodłączny element endometriozy. Sprawdziliśmy, co polecają dziewczyny na forach.

1. Akupunktura

Ważne, aby wykonywał ją sprawdzony fachowiec, a nie ktoś, kto się tylko za takiego uważa. Należy wiec popytać wśród znajomych. Z akupunktury korzystałam kilka razy w ostatnich latach. Oczywiście, potrzebna jest seria wizyt, aby mówić o jakimkolwiek leczeniu. Pomogło, ale niestety jest to dość droga metoda, wymaga jeżdżenia i czekania pod gabinetem, bo po zabiegu nie wolno od razu wychodzić, ale najgorsze jest to, ze trzeba zabiegi co jakiś czas powtarzać, a z biegiem czasu efekt jest mniej zauważalny. Nie wiem, czy to mój organizm jest taki, ze przyzwyczaja się do wszystkiego i po pewnym czasie ignoruje bodźce z zewnątrz.

2. Termofor

Jedyne, co mi pomagało to termofor. Używałam go podczas okresu, jak były bardzo silne skurcze. Jak powiedziałam to lekarzowi to dziwił się, że żyje i ze nie dostałam żadnego krwotoku.

3. Gorące kąpiele

Gorące kąpiele w wannie na dzień przed okresem zaleciła mi lekarka w przychodni studenckiej. Metoda skuteczna, jeśli chodzi o łagodzenie bólu, ale do toalety trzeba, co pół godziny.

4. Zioła

Dostałam listę ziół od babci, które należało zakupić, wymieszać… Stosowałam i nawet kilku dziewczynom dawałam w prezencie. Potem kupowałam mieszanki, nie wiem czy lepsze czy gorsze… Według mnie zioła mogą być dodatkiem do innych metod. Na pewno pomaga świadomość, że coś się robi, nastawienie – to musi pomoc, mojej babci pomagało…

5. Dieta

Niektóre Panie doktor przepisują dietę, ponoć poziom hormonów wówczas jest na innym poziomie i ma to też dobre działanie na niepowstawanie endometriozy. To znaczy pewnie ogranicza przyrost. Ale nie zawsze wystarcza, choć dieta dobrze dopasowana może dużo pomóc.

Porady pochodzą z forów internetowych

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.