fbpx
Przejdź do treści

Pomiar temperatury ciała podczas starań o dziecko

pomiar temperatury
Fot fifoprod/ 123RF

Podwyższona temperatura ciała jest reakcją organizmu na zachodzące w nim zmiany. Co jednak ważne, kilka dodatkowych kresek na termometrze nie stanowi tylko oznaki walki z infekcjami. Pomiar temperatury ciała to stosunkowo łatwy i niedrogi sposób, który pomoże w określeniu terminu owulacji. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wzrost temperatury ciała

Owulacja to czas, w którym następuje pęknięcie pęcherzyka Graffa i uwolnienie komórki jajowej – to właśnie wtedy kobieta jest najbardziej płodna. Niestety, dla wielu pań objawy jajeczkowania są trudne do zaobserwowani. Nie odczuwają bólu brzucha, jak i nie zauważają zmian w śluzie. Jednak dzięki codziennemu, systematycznemu pomiarowi temperatury ciała, kobieta jest w stanie samodzielnie, z dość dużym prawdopodobieństwem, określić dzień, w którym nastąpiła owulacja. Po pęknięciu komórki jajowej, ciałko żółte zaczyna produkować progesteron, hormon powodujący wzrost temperatury. Jednak, aby wykryć wspomnianą zmianę, niezwykle ważna jest konsekwencja – pomiaru należy dokonywać każdego dnia, poczynając od zakończenia miesiączki.

Na tym jednak nie koniec. Niezwykle istotne jest przestrzeganie jeszcze innych zasad. Jakich?

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała?

 • Ważne jest, aby używać dokładnego termometru elektronicznego, z dwoma miejscami po przecinku lub termometru owulacyjnego dostępnego w aptece.
 • Pomiaru należy dokonywać zawsze o tej samej godzinie – rano, w łóżku, po co najmniej 4 godzinach nieprzerwanego snu.
 • Temperaturę mierzymy zawsze w tym samym miejscu, np. w ustach.
 • Pomiaru dokonujemy od razu po przebudzeniu, nie wstajemy z łóżka.
 • Termometr rtęciowy należy wstrząsnąć przed snem – potrząsanie rano, może nieco zwiększyć temperaturę ciała.
 • Po dokonaniu pomiaru wynik zapisujemy w notatniku lub wprowadzamy bezpośrednio do jednej z wielu dostępnych aplikacji.

Pomiar temperatury – kiedy nie warto go robić?

Niestety, pomiary temperatury ciała nie wszystkim kobietom pomogą w określeniu terminu owulacji. Nie warto ich dokonywać w przypadku, gdy:

 • Pracujesz na nocnych zmianach.
 • Często wstajesz w nocy do małych dzieci.
 • Każdego dnia budzisz się o innej porze.
 • Czujesz stres związany z koniecznością śledzenia temperatury.

O czym warto pamiętać?

 • Jeśli musisz obudzić się wcześniej lub później niż zwykle, zmierz temperaturę, lecz różnicę czasu zaznacz na wykresie.
 • Aby temperatura była jak najbardziej wiarygodna, pomiaru należy dokonywać po co najmniej czterech, nieprzerwanych godzinach snu. Jeśli w nocy często wstawałaś i miałaś problemy ze snem, zmierz rano temperaturę, jednak na wykresie zaznacz, że sen został zakłócony.

Pomiar temperatury ciała to dopiero pierwsza część. W celu śledzenia jej zmian w organizmie, potrzebujemy wielu odczytów, z których stworzymy precyzyjny wykres. Na jego podstawie jesteśmy w stanie określić dzień, w którym nastąpiło uwolnienie komórki jajowej, a tym samym wyznaczyć czas największej płodności kobiety.

Aby zwiększyć szansę na zapłodnienie, należy współżyć dzień przed wzrostem temperatury. Analizując wykres z poprzedniego miesiąca, można z dużym prawdopodobieństwem określić czas, w którym nastąpi wspomniany skok.

Źródło: verywellfamily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.