fbpx
Przejdź do treści

Polacy coraz bardziej zestresowani. Jak stres wpływa na płodność?

Wpływ stresu na płodność

– Stres jest zjawiskiem powszechnym – 98 proc. respondentów deklaruje, iż odczuwa stres, w tym niemal 2 na 3 co najmniej raz w tygodniu, a 18 proc. codziennie – wynika z badania GFK Polonia.

Kobiety stresują się częściej, aż 74 proc. z nich deklaruje, że odczuwa stres przynajmniej raz w tygodniu. Codziennie stresuje się 22 proc. pań.

Wyniki mężczyzn, choć prezentują się lepiej to i tak nie można uznać ich za dobre. 60 proc. mężczyzn odczuwa stres raz w tygodniu, z tego 14 proc. czuję go każdego dnia.

Źródła stresu

Respondenci jako główne źródło stresu wskazywali przede wszystkim na: problemy finansowe, chorobę bliskiej osoby, zarządzanie budżetem rodzinnym, remont oraz obciążenie pracami domowymi. Kobiety częściej wymieniały również: chorobę dziecka, obciążenie pracami domowymi. Wielu badanych, jako czynnik stresu wymieniało także święta. – Najczęstsze objawy stresu to długotrwałe zmęczenie, poirytowanie lub złość oraz problemy z koncentracją – ostrzegają autorzy badania GFK Polonia.  

Stres a niepłodność

Stres bywa również jedną z przyczyn niepłodności. – Stres ma również swoją rolę w płodności. Bardzo często jest czynnikiem, który nie pozwala na szczęśliwe zajście w ciążę, a brak dziecka pomimo starań jest potężnym czynnikiem stresogennym – ostrzega lekarz, Filip Andrzej Dąbrowski lekarz z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM. – Często w poradni leczenia niepłodności przyjmowane są pary, u których wykonujemy diagnostykę, wyrównujemy poziom hormonów, poprawiamy funkcję endometrium i… nic nie pomaga. W końcu zapada decyzja – in vitro. Wyznaczany jest konkretny termin, para przestaje z zegarkiem w ręku wyczekiwać dni płodnych i umawiać się na stosunek. Stres na ten czas odchodzi  ponieważ jest ustalony plan. Oboje wiedzą, że dopiero za miesiąc czy dwa rozpoczną leczenie i wtedy zdarza się, że  kobieta zachodzi w ciąże w sposób naturalny – tłumaczy ginekolog.   Więcej o roli psyche w staraniach tutaj.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.