1. 701 ciąż dzięki Programowi Leczenia Niepłodności
Do Rejestru Medycznie Wspomaganej Prokreacji przekazano informacje o siedmiuset jeden ciążach, które zostały potwierdzone kliniczne. Ponad 650 z nich to ciąże pojedyncze.
2. Na świat przyszły pierwsze dzieci par biorących udział w rządowym programie in vitro
W białostockiej Klinice Leczenia Niepłodności „Bocian” urodziły się dzieci pierwszej pary, która skorzystała z ministerialnego dofinansowania. Bliźnięta – chłopiec i dziewczynka – przyszły na świat w terminie.
3. Refundacja leków w leczeniu niepłodności
Leki potrzebne do stymulacji hormonalnej poprzedzającej zapłodnienie pozaustrojowe trafiły na listę refundacyjną. Pary starające się o dziecko, ponoszą symboliczne koszty – na liście znalazło się 13 preparatów. Leki do stymulacji hormonalnej są refundowane dla kobiet do 40. roku życia, ale lekarz może wystawić receptę tylko na maksimum trzy cykle leczenia.
4. Pierwszy rok rządowego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego
Zarejestrowało się 11 789 par, zakwalifikowanych zostało 8 685. Liczba ciąż wyniosła 2 559, a na świat przyszło 214 dzieci. Na realizację programu przeznaczono 72,4 mln złotych.
5. Projekt ustawy o leczeniu niepłodności
Projekt jest zgodny z europejską konwencją bioetyczną i unijnymi dyrektywami.Nie ma żadnych ograniczeń co do wieku osób, które chcą skorzystać z tej metody, ustawodawca nie wymaga również, by kobieta miała partnera. Metoda dostępna jest także dla osób zdrowych i tych, którzy nie chcą przekazać dziecku choroby genetycznej. Każdy, kto odda swoje komórki rozrodcze, może zażądać ich zniszczenia i ma prawo zdecydować o oddaniu ich na cele badawcze. Co do zakazów, niedozwolone są m.in.: klonowanie człowieka, eksperymentowanie na zarodkach, tworzenie zarodków w innych celach niż prokreacja, niszczenie zarodków, dokonywanie zmian genetycznych, „programowanie” i wybór płci dziecka.
6. Kościół nie popiera ustawy o in vitro
Katolicka Agencja Informacyjna poinformowała, że episkopat zajmie krytyczne stanowisko wobec projektu ustawy o leczeniu niepłodności. Według Kościoła, ustawa nie systematyzuje formy leczenia bezpłodności w Polsce, lecz poddać kontroli państwa olbrzymi „przemysł in vitro”, jaki miałby dziś działać w szarej strefie.
7. Zmiana ustawy o pieczy zastępczej
Zmiany dotyczyły głównie rodzin zastępczych, jednak dla rodzin adopcyjnych wprowadziły zmianę utrudniającą adopcję kolejnego dziecka, jeśli nie jest ono spokrewnione z rodzicami adopcyjnymi lub wcześniej adoptowanymi dziećmi. Pozytywne jest to, że zmiany takich ustaw wcześniej odbywały się sporadycznie, a teraz jest to kolejna zmiana (po trzech latach), która uszczegóławia zasady rodzicielstwa zastępczego.
8. Urodzenie dziecka przez pacjentkę z przeszczepioną macicą
36-letnia Szwedka została pierwszą kobietą na świecie, która urodziła dziecko po przeszczepie macicy. To przełom w walce z niepłodnością. Daje bowiem możliwość leczenia kobiet na całym świecie, cierpiących z powodu niepłodności
9. Apple i Facebook dbające o płodność pracownic
Obie firmy deklarują, że każda pracująca dla nich kobieta, która odkłada macierzyństwo, Dostanie 20 tysięcy dolarów na zabieg, który pozwoli pobrać od niej zapłodnione jajeczka, zamrozić je, a następnie umieścić w banku. Według firm pozwoli to kobiecie na pogodzenie jej ambicji zawodowych z rolą matki. Propozycja wydaje się jednak etycznie dwuznaczna.
10. Ostre stanowisko Kościoła w sprawie in vitro
Papież Franciszek, dotąd znany z liberalnego podejścia, zajął jednoznaczne stanowisko względem metody in vitro. Zaapelował do włoskich lekarzy o odważne decyzje i wierność Ewangelii – przestrzegał ich przed eksperymentowaniem i zabawą z życiem. In vitro nazwał „produkcją dzieci”, podyktowanej „fałszywym współczuciem”. Media skomentowały to wystąpienie jednoznacznie: Franciszek zerwał maskę liberała.
11. Medialna popularność mrożenia jajeczek
Joanna Krupa, prowadząca program Top Model, od dłuższego czasu deklarowała chęć zamrożenia komórek jajowych. 35-latka poddała się już zabiegowi i nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie fakt, że podczas wizyty w klinice towarzyszyły jej kamery. Modelce zarzuca się, że przekroczyła granicę. Anja Rubik na razie opowiada tylko o przymierzaniu się do zabiegu, i nie tylko ona. Media uczyniły z mrożenia jajeczek temat nr 1 – największe tytuły rozpisują się o zaletach odłożenia decyzji o macierzyństwie na później.
Karolina Błaszkiewicz, Magdalena Modlibowska
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!