fbpx
Przejdź do treści

Podczas owulacji czujesz się wzdęta? Eksperci wyjaśniają, dlaczego tak się dzieje

wzdęcie brzucha
fot. 123rf.com

Część kobiet nie potrafi dokładnie określić, kiedy owuluje, podczas gdy inne odczuwają wszystkie nieprzyjemne objawy – ból w podbrzuszu, skurcze, wypryski. Czy jednak owulacja może powodować również wzdęcia i gazy?

Gazy i wzdęcia w czasie owulacji – podrażnienie śluzówki

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego podczas owulacji pojawiają się wzdęcia, warto początkowo nieco przyjrzeć się bólowi owulacyjnemu. „Uwolnienie komórki jajowej jest w rzeczywistości pęknięciem torbieli, a płyn wydzielany przez torbiele wydostaje się do jamy brzusznej i często uwalnia się trochę krwi, która może podrażniać śluzówkę i powodować dyskomfort” – słowa dr Mary Jane Minkin cytuje Romper.

Jedno z badań wykazało, że ból owulacyjny „zwykle jest odczuwany w pobliżu jajników, po tej samej stronie co rozwijający się pęcherzyk”.

Jaką rolę odgrywa progesteron?

Wspomniane podrażnienie śluzówki jest jednym z powodów, dla których mogą pojawić się wzdęcia i gazy. Nie jest jednak jednym, który przyczynia się do dolegliwości żołądkowo-jelitowych w okresie owulacji. Istotną rolę odgrywa również progesteron, którego poziom zaczyna w połowie cyklu wzrastać.

Co ciekawe, jednym ze skutków podwyższonego poziomu progesteronu jest spowolnienie tempa przemieszczania się żywności przez przewód pokarmowy. To kolejny powód, dla którego w dniach poprzedzających owulację kobiety mogą odczuwać wzdęcia i zaparcia.

Jak sobie radzić ze wzdęciami podczas owulacji?

Co może zmniejszyć wzdęcia i uczucie pełnego brzucha w okresie okołoowulacyjnym? Pomocne będzie:

  • picie dużej ilości wody, 
  • ograniczenie spożycia soli,
  • suplementacja magnezu (ten punkt należy skonsultować z lekarzem).

Gdy pojawią się problemy żołądkowo-jelitowe, codzienną dietę warto wzbogacić o imbir i zioła, które ułatwiają trawienie. Dzięki temu gazy będą szybciej się przemieszczać w organizmie.  

W przypadku, gdy wzdęcia związane z owulacją są bardzo krępujące i dokuczliwe, a kobieta nie stara się o dziecko, może pomóc antykoncepcja hormonalna.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.