fbpx
Przejdź do treści

Podczas ciąży unikaj pestycydów. Ryzyko chorób dla córek…

pandemia covid covid-19 badania ciąża plany plan zajście w ciążę potomstwo
Fot. 123rf

Naukowcy z University of Michigan w USA przeprowadzili badanie dotyczące wpływu pestycydów na potomstwo. Okazuje się, że narażenie kobiety na pestycydy w czasie ciąży może prowadzić do różnic w długości i czasie snu w okresie dojrzewania u jej potomstwa płci żeńskiej. Styczność następuje poprzez produkty chemiczne stosowane do odstraszania owadów w domu, ale może również nastąpić innymi drogami takimi jak dieta.

„Szubienica, pestycydy broń”. Od tych rzeczy chciał być chroniony raper Quebonafide. I miał rację! Badanie pokazuje, że narażenie na pestycydy we wczesnym okresie życia, zanim jeszcze urodzi się potomstwo, może mieć trwały wpływ na zdrowy sen nastolatków.

Zaburzenie gospodarki hormonalnej

Wcześniejsze badania pokazywały, że pestycydy mogą działać jako substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, które blokują hormony, w tym melatoninę.

Melatonina jest ważna dla snu, więc chcieliśmy sprawdzić, czy ekspozycja podczas ciąży może być związana ze snem. 

– mówi Astrid Zamora, główna autorka badania, doktorantka w Szkole Zdrowia Publicznego University of Michigan.

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób narażenia środowiskowe wpływają na kobiety w ciąży i dzieci, naukowcy wykorzystali dane z kohorty „Narażenia wczesnego życia w Meksyku na toksyczne substancje środowiskowe”, która obserwowała kobiety w Mexico City od dwóch dekad. Zmierzono dwa pestycydy z próbek moczu od 137 kobiet, zebranych w trzecim trymestrze ciąży, a następnie przeprowadzono badanie snu potomstwa kobiet w okresie dojrzewania.

Zamora i współpracownicy odkryli, że narażenie matki w macicy na chloropiryfos wiązało się z dłuższym czasem trwania snu i późniejszym punktem środkowym snu (wskaźnik czasu snu) wśród dorastającego potomstwa – ale tylko wśród dziewcząt. Chociaż zwykle uważamy, że pożądany jest dłuższy czas snu, ważne jest, aby w dalszych badaniach ustalić przyczyny dłuższego snu. Ponieważ urządzenia aktygraficzne używane do pomiaru snu nie potrafią dobrze odróżnić snu od leżenia w bezruchu, może się zdarzyć, że dziewczęta o dłuższym czasie snu mają trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu. Potrzebne są badania na większych próbach i badania oceniające nieuregulowane pestycydy, aby lepiej zrozumieć to powiązanie.

Źródło: https://www.news-medical.net

Autor: pc

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.