fbpx
Przejdź do treści

Poczęcie dziecka na wakacjach – czy podróż samolotem jest bezpieczna? 

latanie samolotem w ciąży

Wiele par marzy, by począć dziecko podczas romantycznej podróży. Po stronie obaw najczęściej wymieniana jest podróż samolotem w czasie ciąży. Czy jednak rzeczywiście jest się czego bać?

Palmy, słońce, brak stresu oksydacyjnego związanego z pracą i cywilizacją – wydawałoby się, że są to idealne warunki do poczęcia dziecka. Nie jest prawdą, że podróż samolotem w ciąży może spowodować poronienie płodu. 

Ciąża bez powikłań nie jest przeszkodą w lataniu

W 2013 roku Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG) opublikowało zalecenia dotyczące kwestii podróży samolotem dla kobiet w ciąży. Okazuje się, że wszelkie badania dowodzą, iż nie występuje ryzyko dla płodu. Ginekolodzy w dokumencie ustalili, że lot samolotem w ciąży mimo zmian ciśnienia i spadku wilgotności powietrza nie stanowi zagrożenia pod warunkiem, że ciąża jest niepowikłana. Nie znaleziono także potencjalnego wpływu na poronienia poród przedwczesny lub przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego. Podobnie lot nie powinien szkodzić w zagnieżdżeniu zarodka.  

Osoby podróżujące samolotami są narażone na niewielkie promieniowanie jonizujące, ale jeżeli nie podróżujemy częściej niż kilka razy w tygodniu to nie ma one wpływu na przebieg ciąży.  

Badacze ustalili także, że przechodzenie przez bramki bezpieczeństwa na lotniskach i zapinanie pasów bezpieczeństwa w samolocie są bezpieczne. Pasy najlepiej zapiąć na wysokości miednicy – pozwoli to na uniknięcie nacisku bezpośrednio na brzuch.  

Do którego tygodnia ciąży można latać samolotem? 

Naukowcy ustalili też, że najbezpieczniej jest latać do 37. tygodnia ciąży w przypadku ciąży pojedynczej i 32. tygodnia w przypadku bliźniaków. Lot samolotem w zaawansowanej ciąży może się odbyć jedynie na własną odpowiedzialność pasażerki. Mając na uwadze bezpieczeństwo przyszłych matek i ich dzieci, linie lotnicze nie wpuszczą na pokład kobiet, których ciąża zbliża się ku końcowi, tj. w 36. tygodniu w przypadku ciąży pojedynczej i 32. tygodniu w sytuacji ciąży mnogiej. Z kolei wśród przeciwskazań do odbycia podróży samolotem należy wymienić: zwiększone ryzyko wcześniejszego porodu, nasilona niedokrwistość, choroby układu sercowo-naczyniowego, czy krwawienie z dróg rodnych.  

Należy jednak pamiętać, że najlepiej decyzję o podróży samolotem już podczas ciąży skonsultować z lekarzem prowadzącym. Poczęcie dziecka na wakacjach to natomiast nasza decyzja i przelot nie będzie miał wpływu na procesy związane z płodnością. Pamiętajmy by zapewnić sobie odpowiednią ilość wody pitnej i w przypadku dłuższej podróży, również ruchu. To pozwoli zapobiec ewentualnym kłopotom z krążeniem.  

Źródło: news-medical.net  

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.