fbpx
Przejdź do treści

Po cięciu cesarskim trudniej zajść w ciążę? Naukowcy są jednoznaczni

cesarskie cięcie druga ciąża starania o drugie dziecko cięcie cesarskie z obawy przed sporem sądowym
fot. Pixabay

Według naukowców z Penn State College of Medicine kobiety, które urodzą pierwsze dziecko przez cesarskie cięcie mają mniejsze szanse na drugie poczęcie.   

Zespół śledził ponad 2000 kobiet przez trzy lata po urodzeniu pierwszego dziecka. Prowadząca badania Kristen Kjerulff, profesor nauk o zdrowiu publicznym, powiedziała, że dzięki nim wiemy więcej o kosztach zdrowotnych cesarskiego cięcia. Dotychczas dla badaczy nie było jasne, czy mniejszy wskaźnik poczęć po cesarskim cięciu jest spowodowany wyborem matki, czy niższym wskaźnikiem poczęcia.  

Po cesarskim cięciu trudniej o dzieci 

Naukowcy obserwowali kobiety sprzed narodzin pierwszego dziecka i przeprowadzali z nimi wywiady co sześć miesięcy do trzech lat po pierwszym porodzie. Podczas każdego wywiadu prosiły kobiety o zgłaszanie, jak często odbywały stosunki bez zabezpieczenia w każdym z poprzednich sześciu miesięcy.  

Kjerulff i współpracownicy przeanalizowali dane od 2021 kobiet w wieku od 18 do 35 lat, które dostarczyły dane na temat współżycia bez zabezpieczenia i wynikających z niego poczęć przez trzy lata po ich pierwszym urodzeniu. Prawie 600 z tych kobiet urodziło swoje pierwsze dziecko przez cesarskie cięcie. Kobiety z tej grupy średnio były starsze, więcej z nich miało nadwagę i otyłość, były niższe i częściej szukały porady, badań lub leczenia w zakresie płodności.  

Około 69% kobiet, które urodziły przez cesarskie cięcie, poczęło dziecko w porównaniu do około 78% kobiet, które rodziły naturalnie. Kobiety, które urodziły przez cesarskie cięcie, miały również zmniejszone prawdopodobieństwo urodzenia żywego dziecka. Zaobserwowano tą zależność po tym, jak badacze uwzględnili wiek matki, wskaźnik masy ciała przed ciążą, czas do poczęcia pierwszego dziecka, przyrost masy ciała podczas ciąży, wcześniej wywołane aborcje, cukrzycę, nadciśnienie, hospitalizację w czasie ciąży i inne czynniki.

Przyczyny fizjologiczne? 

Chociaż w badaniu nie zbadano przyczyn zmniejszonego wskaźnika poczęć, podejrzewa, że mogą istnieć pewne przyczyny fizjologiczne. Możliwe, że blizny w obrębie miednicy lub jajowodów w wyniku ekspozycji na otwarte powietrze i zanieczyszczenia mogą wpłynąć na późniejsze próby zajścia w ciążę. Możliwe jest również, że blizna z rany chirurgicznej w macicy, choć nie w obszarze, w którym ciąża implantuje się, może mieć długotrwały wpływ na proces implantacji – piszą naukowcy w skrypcie badań.  

Dane z tego badania mogą być przydatne dla lekarzy doradzających kobietom, które zdecydują się na cesarskie cięcie. Ważne jest, aby kobiety decydujące się na cesarskie cięcie wiedziały, że w przyszłości mogą mieć trudności z zajściem w ciążę.  

Źródło: sciencedaily.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.