fbpx
Przejdź do treści

Pływanie w ciąży – czy może przyspieszyć poród?

pływanie w ciąży
Woda relaksuje mięśnie, redukuje skurcze i napięciowe bóle głowy – 123RF

Pływanie to świetny sposób na relaks w czasie ciąży. Dodatkowo, aktywność fizyczna w wodzie pomaga zwiększyć wytrzymałość mięśni, odciążając przy tym stawy. Wiele przyszłych mam zastanawia się jednak, czy pływanie przyspiesza poród. Przeczytaj!

Zacznijmy od tego, że zdrowo rozwijająca się ciąża nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. Jeżeli do tej pory byłaś osobą aktywną fizycznie, nie powinnaś całkowicie rezygnować z ćwiczeń.

Jednak zanim wybierzesz się na siłownię czy pływalnię, porozmawiaj ze swoim lekarzem i upewnij się, jaka forma aktywności będzie dla ciebie najlepsza. Przeciwwskazania do uprawiania sportu w ciąży to m.in.: nadciśnienie, cukrzyca ciążowa, infekcje, ciąża zagrożona czy krwawienia.

Zalety pływania w ciąży

Wiele przyszłych mam stawia na zdrowy styl życia. Pływanie czy zorganizowane zajęcia na basenie to jedne z popularniejszych aktywności, na które decydują się ciężarne. Trudno się dziwić, w końcu woda relaksuje mięśnie, redukuje skurcze i napięciowe bóle głowy. Dodatkowo, pływanie w czasie ciąży:

  • pomaga złagodzić obrzęk kostek i stóp,
  • pomaga złagodzić bóle kręgosłupa,
  • poprawia przemianę materii
  • zmniejsza poranne mdłości,
  • pobudza krążenie krwi,
  • poprawia wytrzymałość i wydolność organizmu,
  • pozwala ochłodzić się w gorące dni.

Jednak czy w ostatnim trymestrze ciąży zajęcia na basenie są bezpieczne? Czy pływanie może przyspieszyć poród?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności przyjrzyjmy się, jak z biologicznego punktu widzenia wygląda poród.

Poród, czyli hormony na pełnych obrotach

Za indukcję porodu odpowiedzialny jest mechanizm hormonalny kobiety. Oksytocyna, czyli hormon produkowany w podwzgórzu, wywołuje rytmiczne skurcze macicy, dzięki którym dziecko może przyjść na świat.

Oksytocyna wpływa również za oddzielenie i wydalenie łożyska, uwolnienie pokarmu z piersi oraz jest odpowiedzialna za budowanie więzi pomiędzy matką a maluchem. Inne hormony, które organizm wykorzystuje podczas porodu, to endorfiny, adrenalina oraz prolaktyna.

Nawet najbardziej forsujące ćwiczenia nie zmienią znacząco poziomu hormonów. Siła grawitacji w wodzie zmniejsza nacisk na szyjkę macicy, przez co akcja porodowa wręcz może opóźnić się w czasie.

Słowa ginekologa, dra Idrisa Abdur Rahmana,
cytuje serwis Romper

Pamiętaj, sport to zdrowie, także w czasie ciąży! Podczas wysiłku fizycznego w naszym organizmie wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. A dobry nastrój mamy udziela się również dziecku.

Jeśli zatem Twój stan zdrowia pozwala na uprawianie sportu, następnym razem wybierz się na basen. Pozytywne efekty w postaci dobrego samopoczucia z pewnością zauważysz od razu.

Źródła: Rodzić po ludzku, Parenting, Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.