fbpx
Przejdź do treści

Płyn owodniowy a mocz – jak je odróżnić?

Płyn owodniowy a mocz
fot. 123rf.com

Pęknięcie pęcherza płodowego, zwłaszcza gdy ma miejsce przed 38. tygodniem ciąży, dla wielu kobiet jest sygnałem do niepokoju. To znak, że zaraz rozpocznie się akcja porodowa, a na świecie pojawi się dziecko. Może się jednak zdarzyć, że sączący się płyn owodniowy zostanie pomylony z moczem – jak je od siebie odróżnić?

Pęknięcie pęcherza płodowego

Wody płodowe, które znajdują się w pęcherzu płodowym, zwanym także workiem owodniowym, otaczają rozwijający się płód. Ich główną rolą jest ochrona dziecka przed bakteriami, urazami czy głośnymi dźwiękami. Wody płodowe wytwarzane są na bieżąco, a tuż przed porodem może być ich nawet 1,5 litra.

Odejście wód płodowych jest skutkiem pęknięcia pęcherza płodowego. W większości przypadków proces ten jest dość gwałtowny, choć niestety czasami trudny w ocenie. Dlatego też wiele ciężarnych ma wątpliwości, czy mokra bielizna jest sygnałem odejścia wód płodowych, czy może skutkiem niezapanowania nad pęcherzem moczowym.

Kiedy pęka pęcherz płodowy? U niewielkiego procenta kobiet – około 3 proc. – przed 37. tygodniem ciąży, co określa się jako przedwczesne pęknięcie błon płodowych przed terminem – PPROM. Jest to bardzo niebezpieczne dla zarówno dla matki, jak i dla płodu. O PROM i wspomnianym PPROM więcej pisaliśmy tutaj: KLIK.

Może się także zdarzyć, że pęcherz płodowy przebija lekarz już w trakcie trwania porodu. Odejście wód płodowych może nastąpić o każdej porze dnia i nocy – również podczas snu, jak i w trakcie oddawania moczu. Skąd zatem wiadomo, że to płyn owodniowy, a nie mocz?

Płyn owodniowy a mocz – jak je odróżnić?

Jak kobieta będąca w ciąży może odróżnić płyn owodniowy od moczu? Wystarczy zacisnąć mięśnie tak, jakbyśmy chcieli zatrzymać oddawanie moczu – jeśli płyn nadal wycieka, może świadczyć to właśnie o tym, że nastąpiło pęknięcie pęcherza płodowego. Odejściu wód płodowych bardzo często towarzyszą też skurcze lub ból brzucha i – jak to zostało wspomniane – w większości przypadków dzieje się to nagle. Zdarza się jednak, że kobietę niepokoi poczucie, że nieustannie z jej dróg rodnych wyciekają niewielkie ilości płynu. W każdym z wymienionych tu przypadków należy udać się do szpitala lub pilnie skontaktować z lekarzem prowadzącym ciążę. Co więcej, jeśli wyciekający płyn nie jest przezroczysty, a ma zielonkawy bądź brązowy kolor, do szpitala powinno dotrzeć się jak najszybciej – warto wezwać pogotowie.  

Co jeszcze warto wiedzieć? Płyn owodniowy, który zazwyczaj ma klarowny lub słomkowy kolor, wycieka z pochwy. Mocz zaś wydostaje się z organizmu przez cewkę moczową. Dodatkowo płyn wyróżnia się charakterystycznym zapachem – nieco słodkawym, lecz trudnym do konkretnego opisania. Zapach ten niczym nie przypomina jednak woni moczu.

Co istotne, w aptece dostępne są testy i paski wskaźnikowe do samokontroli wycieku wód płodowych. Mają formę wkładek higienicznych, które zmieniają barwę pod wpływem płynu o konkretnym pH – wody płodowe charakteryzują się pH powyżej 6,5.

Źródło: romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.